Strefa historii

Prowadzi:  Karol Nawrocki

21:05

środa,

29 lipca 2020

Antoni Pawlicki o roli w filmie o Edwardzie Gierku: "W przygotowaniach staram się zgłębiać naturę tej rzeczywistości"

Gość Karola Nawrockiego, Antoni Pawlicki pochodzi z zasłużonej dla polskiego filmu i telewizji rodziny. Sam jest aktorem i absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie. Zagrał główną rolę w filmie "Z odzysku" a także pojawił się w serialach "Czas honoru" i "Komisarz Alex". Teraz Antoni Pawlicki przygotowuje się do roli osadzonej w latach 70. Zagra w filmie o Edwardzie Gierku.
- Przygotowuję się do filmu o Edwardzie Gierku. Nie zdradzam jeszcze, co to będzie za rola, gdyż jest to szokująca wiadomość. Razem z producentami trzymamy w tajemnicy informacje, kto zagra kogo. Film będzie poprowadzony z dystansem. Nie będzie dosłownie opowiadał o historii, ale pojawią się tam prawdziwe postacie historyczne. W przygotowaniach staram się zgłębiać naturę tej rzeczywistości - dodał.

Aktor zagrał również w sztuce "Oskarżeni. Śmierć sierżanta Karosa". Opowiadała ona o historii prawdziwej, złożonym dramacie tamtych czasów. Moglibyśmy powiedzieć o ofiarach niedzielnych i oprawcach niedzielnych. W całą sprawę, obok zabitego sierżanta milicji i młodych opozycjonistów, był zaangażowany również ksiądz Sylwester Zych, który kilka lat później stał się najprawdopodobniej jedną z ostatnich ofiar systemu komunistycznego w Polsce. 

Antoni Pawlicki grając w spektaklu, był młodym aktorem. To ciężka i poważna sztuka. Czy to był dobry zawodowy wstęp do zapoznania się z istotą systemu komunistycznego?

- To rzeczywiście było dosyć dawno. Pamiętam ten Teatr Telewizji. Jeździłem tam na koniu i to było dla mnie dużo większe wydarzenie, niż zgłębianie tej historii. Wiem, co to było za zdarzenie historyczne, ale samej interpretacji i tego, jak to zostało zrealizowane nie pamiętam - przyznał aktor. 

(Fot. Materiały prasowe Muzeum II Wojny Światowej)