Starszaki

Prowadzi: 

14:05

czwartek,

05 kwietnia 2018

Co 8 minut ktoś w Polsce dostaje udaru. Niestety, niewiele osób wie, jakie są jego objawy oraz w jaki sposób na nie reagować

Udar mózgu to zaburzenie neurologiczne, będące skutkiem nagłego odcięcia dopływu krwi do mózgu. Może być wywołane dwoma czynnikami, wyróżnia się więc dwa typy udaru: niedokrwienny i krwotoczny, zwany wylewem.
Nieuregulowane nadciśnienie tętnicze i cukrzyca bywają przyczyną uszkodzenia małych tętniczek mózgowych. Dochodzi do ich stwardnienia, utraty elastyczności, zwężenia światła lub całkowitej niedrożności, która może być przyczyną udaru. Nie wszystkie jego objawy muszą wystąpić jednocześnie, ponieważ zależą od tego, która część mózgu i w jakim stopniu została uszkodzona. Półkule naszego mózgu kontrolują przeciwległe strony ciała. Jeśli dojdzie do uszkodzenia prawej półkuli, wówczas większość objawów dotyczy lewej strony ciała.

- Udar mózgu charakteryzuje się tym, że pojawia się nagle. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, natychmiast trzeba wezwać pomoc. Nie czekamy aż samo przejdzie – mówi geriatra internista dr Dagmara Wiewiórkowska Garczewska w rozmowie z Anną Rębas.