Stacja Północ - muzyka alternatywna

Prowadzi: 

00:05

czwartek,

04 października 2018

Zespół Trys Saulės: "Muzyka nie jest dla wszystkich". Rozmowa z mistrzami muzycznej hipnozy

Nad rzeką wiszą chmury, w powietrzu unosi się pył z południa, wszystko zastyga na chwilę, ten kamień przypomina świat, nad głową trzy słońca... To nie fragment wiersza, a po kolei rozpisane tytułu utworów zespołu Trys Saulės. Jest to trio złożone z muzycznych weteranów, których możemy usłyszeć w licznych, bardziej lub jeszcze bardziej eksperymentalnych projektach muzycznych.
Jednym z członków zespołu Trys Saulės jest Marcin Dymiter, założyciel kultowego słupskiego zespołu Ewa Braun. Podczas rozmowy dokładnie opowiedział o znaczeniu nazwy projektu. 


- Gramy muzykę instrumentalną, ale ona nie jest emocjonalnie neutralna. Wydawało mi się, że odpowiednią formą dla tej muzyki jest znalezienie krótkich tekstów, w formie mikrowiersza. Każdy tytuł jest frazą tekstu. Trys Saulės oznacza trzy słońca, jest to zjawisko optyczne. To jest moment kiedy na chwilę oko ludzkie rejestruje takie załamanie w świetle, które powoduje, że rozczepia ci się obraz i widzisz trzy punkty świetlne, więc jest to całkowicie iluzoryczne. To generuje nasz układ neurologiczny, bardzo skomplikowany system. Powodujący, że widzisz coś, czego nie ma. Myślę, że muzyka w taki sposób działa, że tworzy jakieś światy z dźwięków, które nie istnieją. Nie jest to zbyt radiowa płyta ze względu na długości utworów, nie wykonaliśmy manewru, żeby przypodobać się mediom. Żyjemy dziś w czasie już nawet nie 3 minut i 30 sekund, żyjemy w czasie 10-sekundowych spotów internetowych. W Trys Saulės przez 10 sekund słuchacz by za wiele nie usłyszał. I dobrze, muzyka nie jest dla wszystkich - opowiadał.

Lista utworów:

1. Trys Saulės - W powietrzu unosi się pył z południa
2. Ewa Braun - Ptaki Czują Jesień
3. Trys Saulės - Wszystko zastyga na chwilę
4. Trys Saulės - Ten kamień przypomina świat
5. Pochwalone - Fora Fora
6. Trys Saulės - Nad głową trzy słońca
7. Lotto - Heel
8. Trys Saulės - Nad rzeką wiszą chmury