Stacja Północ - heavy metal

Prowadzi: 

23:05

środa,

31 października 2018

Jezuita o heavy metalu: "Niesie wartości, które mogą nas budować. Daje dużo do myślenia"

Jezuita, duszpasterz, publicysta oraz fan heavy metalu! Twierdzi, że piosenka "Klocki" grupy Kabanos jest o nim, a z kolei "Raise Your Horns" szwedzkiego Amon Amarth opowiada o biblijnym niebie. W heavy metalu widzi coś więcej niż tylko muzykę na pozór sprzeczną z sensem wiary. Gościem Stacji Północ był jezuita z parafii Świętego Krzyża w Gdańsku Wrzeszczu ojciec Paweł Kowalski.
Jak mówił gość Stacji Północ, duchownych słuchających ciężkiej muzyki jest więcej. - Nie jestem wyjątkiem - mówił ojciec Kowalski. - Mamy nawet jezuitę, który mieszka na południu Polski i reaktywował zespół punkowy, który założył przed wstąpieniem do zakonu. Jeżeli chodzi o spotkanie heavy metalu i duchowieństwa, ktoś może pomyśleć, że narracja, którą niosą zespoły heavy metalowe, mogą kłócić się z tym, co niesie ze sobą życie księdza, ale gdybyśmy włączyli telewizor i zobaczyli, ile tam jest rzeczy, które mogą być w sprzeczności z wiarą to mam wrażenie, że jest tam tego więcej niż w muzyce heavy metalowej. Kultura może nieść w sobie wątki sprzeczne, ale może nieść też wartości, które mogą nas budować - dodał duchowny.


Do Stacji Północ ojciec Paweł Kowalski wybrał muzykę między innymi takich zespołów, które otwarcie przyznają się do antykościelnych poglądów. - Trzeba pamiętać, że mamy pewną poetykę, którą nam proponuje wykonawca, ale patrzymy na to, co utwór niesie. Okazuje się, że on daje nam bardzo dużo do myślenia - mówił jezuita. - Życie księdza kojarzy się z kolorem złotym, a skromnym. Jest niesamowita radość, kiedy widać jak człowiek przełamuje siebie. Daje się porwać temu, co my w wierze nazywamy Bogiem, a ja jako ksiądz, mogę być przy tym - dodał ojciec Paweł Kowalski.

DSC 9263Ojciec Paweł Kowalski. Fot. Radio Gdańsk/Maksymilian Mróz

Lista utworów:

1. Helloween - Halloween
2. Kabanos - Klocki
3. Soulfly - Babylon
4. Hunter - Niewesołowski
5. Hunter - Niewolność
6. Me And That Man - My Church Is Black
7. Soulfly - Moses
8. Amon Amarth - Raise Your Horns