Spotkania rodzinne

Prowadzi: 

13:05

wtorek,

07 lutego 2017

Jak dbać o małżeństwo? "Staramy się randkować, jak najwięcej"

Jak dbać o relacje w związku? Jak słuchać siebie i słyszeć potrzeby tej drugiej osoby? W Spotkaniach Rodzinnych pytały o to Magda Manasterska i Magda Świerczyńska-Dolot.
Gośćmi byli: psychoterapeutka Agnieszka Kamińska ze Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, a także Justyna i Roman Miotk - małżeństwo z dziesięcioletnim stażem. Okazją do rozmowy był trwający Tydzień Małżeństwa.

W ostatnich latach w całym kraju spada liczba zawieranych małżeństw. W Gdańsku sytuacja ma się nieco lepiej - cztery lata temu 1992. pary zawarły związek małżeński, a dwa lata później było ich 2250. Niestety rośnie też liczba rozwodów. Czy obecne czasy są trudne dla małżeństwa? - Rzeczywiście nie są to łatwe czasy, ale te statystyki pokazują, że ludzie jednak często te małżeństwa zawierają. W każdym z nas jest zdrowie pragnienie żeby tworzyć więź - mówi Agnieszka Kamińska. - Do wykonywania zawodu przygotowujemy się latami. Natomiast jeśli chodzi o małżeństwo to pobieramy się i stajemy mężem i żoną. Brakuje nam systemowego przygotowania do małżeństwa.

TRZEBA BYĆ AKTYWNYM

- Nam małżeństwo służy. Staramy się dbać o relację i by nie dopadł nas syndrom tzw. dobrego małżeństwa - mówi Justyna Miotk. - Staramy się randkować, jak najwięcej.

Jak znaleźć czas dla żony lub męża? - Trzeba być aktywnym. Rzeczywistość może nam zapełnić cały harmonogram dnia i zaczyna nam brakować tego czasu dla małżonka, który teoretycznie codziennie możemy znaleźć, ale tego nie robimy bo to spychamy - mówi Roman Miotk. - Jeśli sobie z góry zaplanujemy czas i odłożymy inne rzeczy, to on się znajdzie. Wiele osób koncentruje się tylko na pracy, mamy też taką kulturę, według której to dziecko jest najważniejsze. Trzeba mieć świadomość, żeby trzeba mieć również czas dla współmałżonka.
mro