Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

poniedziałek,

11 lutego 2019

Dwucyfrowe wyniki sondaży dla Wiosny Roberta Biedronia. "Dobra wiadomość dla Grzegorza Schetyny, zła dla SLD"

Od proklamowania partii Wiosna coraz więcej sondaży wskazuje ją jako trzecią siłę w polskiej polityce. Pierwsze i drugie miejsce niezmiennie należy odpowiednio do Zjednoczonej Prawicy i Platformy Obywatelskiej, za Wiosną plasują się Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Czy to czas na poważne traktowanie tych sondaży przedwyborczych?

Na to i inne pytania odpowiadali goście Jarosława Popka: posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, poseł PO Grzegorz Furgo, Beata Maciejewska z partii Wiosna oraz Marek Formela z SLD.

- Wydaje mi się, że 16 proc. to jest bardzo dużo. Oczywiście nie jest to nasz docelowy wynik, ale to pokazuje, że tydzień po konwencji założycielskiej partii prawie co piąta osoba chce głosować na Wiosnę. Polki i Polacy chcą zmian w polityce - mówiła Beata Maciejewska.
 
- Notowania Wiosny przed konwencją wynosiły ok. 14 proc., teraz, gdy obiecuje się gruszki na wierzbie, wynoszą 16 proc. Dla mnie to są stare buty w nowym opakowaniu. Pan Biedroń przeszedł bardzo długą drogę, począwszy od SLD, przez pana Palikota, po Słupsk, gdzie mógł się wykazać. Jako prezydent, ostatnie podsumowania tego, czego nie zrobił, świadczą o tym, że można na konwencji powiedzieć wszystko, ale jest cała litania rzeczy tego, czego nie zrobił - mówiła Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

- Powinniśmy wiedzieć, czy partia Wiosna naprawdę funkcjonuje, czy jest tylko spektaklem, bo w rejestrze funkcjonuje jako partia Kocham Polskę. W sierpniu pan Biedroń powiedział, że kocha Słupsk i kocha Polskę, i nie musi zakładać partii. To dobra wiadomość dla Grzegorza Schetyny, nie musi "robić szpagatu", może sobie darować całą lewą stronę, która odejdzie do ruchu Roberta Biedronia. To jest zła wiadomość dla SLD - mówił Marek Formela.

- Podchodzę do tego bardzo spokojnie. Z ocenami wstrzymam się jeszcze trochę. To jest noworodek. W jakim kierunku pójdzie i ojciec tej partii pokieruje Wiosną, to zobaczymy. Teraz Wiosna ma dobry okres, bo jest nowym ugrupowaniem, które weszło z nową konwencją, ale problemy się zaczną. Jest bonus świeżej partii. To samo miała Nowoczesna. Nie usłyszałem od Roberta Biedronia trzech ważnych rzeczy: co z oświatą, armią i służbą zdrowia - mówił Grzegorz Furgo.