Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

poniedziałek,

07 stycznia 2019

Bez lekcji religii w szkołach i opłacania katechetów z budżetu państwa? Politycy o projekcie rozdziału Kościoła od państwa

Barbara Nowacka, szefowa Inicjatywy Polska, w niedzielę przedstawiła pomysł na rozdzielenie Kościoła od państwa. Przypominała, że jest to zapisane w konstytucji z 1997 r. – Doskonale wiemy, że zupełnie nie jest to przestrzegane. Dlatego niektóre zapisy trzeba będzie wzmocnić, niektóre trzeba będzie wprowadzić jako nowe rzeczy - mówiła. Podkreślała, że religia w szkołach kosztuje miliard 360 mln złotych rocznie.
Gośćmi Przemysława Wosia w Śniadaniu polityków Radia Gdańsk byli Małgorzata Chmiel PO, Marcin Horała PiS, Piotr Zwara radny sejmiku z Porozumienia, Dominik Kwiatkowski Nowoczesna.

- Platforma Obywatelska chce wojnę ideologiczną i religijną wprowadzić do parlamentu. To jest prosta konsekwencja - zarzucił Marcin Horała.
 
- Barbara Nowacka jest w Koalicji Obywatelskiej, ale tego Platforma nie powiedziała - zaprzeczyła zdecydowanie Małgorzata Chmiel.

- Państwo polskie nie powinno opłacać z budżetu krajowego lekcji jednej religii. Żadnej religii - dodał Dominik Kwiatkowski.

- To są ruchy wybitnie nastawione pod wybory, bo kościół wcale nie uchyla się od tego, żeby rozmawiać - podsumował Piotr Zwara.