Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

poniedziałek,

03 grudnia 2018

Szczyt klimatyczny w Katowicach. "Potrzeba globalnego porozumienia"

W Katowicach rozpoczyna się szczyt COP24. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim wytycznych związanych z polityką klimatyczną. Celem jest ustalenie planu wdrażania postanowień ze szczytu w Paryżu w 2015 roku.
Gośćmi Przemysława Wosia byli Tadeusz Cymański (PiS), Karol Rabenda (Porozumienie), Dominik Kwiatkowski (Nowoczesna) i Zbigniew Konwiński (PO) ze studia w Słupsku.

- Na pewno warto uświadamiać społeczeństwo w zakresie zmian klimatycznych. Mam nadzieję, że ten szczyt klimatyczny zbuduje świadomość na temat klimatu, oszczędności energii, smogu. Te wszystkie kwestie są związane z naszym życiem - mówił Dominik Kwiatkowski.

- Dla mnie ważniejszą jest kwestią jest to, że planetę można ocalić tylko działając wspólnie. Bycie liderem to nie wszystko. Potęgi światowe jak Chiny, USA, Indie - czy oni są w stanie wypracować wspólne porozumienie? Bez wspólnoty nie ma to sensu. Trzeba globalnego porozumienia - dodał Tadeusz Cymański.

- Są kwestie, z którymi sami możemy sobie dawać radę. Na Pomorzu też dotyka nas problem smogu, chociaż nie tak jak w innych częściach Polski. Wiele samorządów podejmuje ten temat, ale większe wsparcie państwa jest potrzebne - uważa Zbigniew Konwiński.

- Problem w naszym kraju to ubóstwo energetyczne. Ludzie palą tym, co mają, bo nie stać ich na nic innego - podsumował Karol Rabenda.