Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

poniedziałek,

22 października 2018

"Poprawa wyniku PiS, początek drogi Koalicji Obywatelskiej". Pomorscy politycy oceniają wyniki wyborów

W Gdańsku czeka nas druga tura, w której rywalizować będą Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński. Na Pomorzu do wyborów poszło 52,5 proc. uprawnionych do głosowania, co według wielu jest największym sukcesem tych wyborów. O komentarze do najważniejszych wyników z niedzieli poprosiliśmy pomorskich polityków.

Gośćmi Wojciecha Sulecińskiego byli: Ewa Lieder - posłanka Nowoczesnej, Tadeusz Aziewicz - poseł Platformy Obywatelskiej, Janusz Śniadek - poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Karol Rabenda - Porozumienie.

- Duża frekwencja pokazuje, że wygranymi są obywatele. To, że mieszkańcy nie zostali w domu jest pierwszym zwycięstwem tej kampanii. Nawet jeśli liczbowo PiS myśli, że wygrał, to się grubo myli, bo duże miasta zostały dla Koalicji Obywatelskiej. Trzecim wygranym jest PSL. Nikt nie spodziewał się, że partia, która ma tak mało mocy medialnej, może okazać się tak bardzo mocna – mówiła Ewa Lieder.

Janusz Śniadek przypomniał niedzielne wystąpienie Kacpra Płażyńskiego, które rozpoczął od podziękowania dla wszystkich, którzy poszli do wyborów. - Jeśli chodzi o oceny, to najlepiej odnieść się do faktów - zaznaczał. - W stosunku do poprzednich wyborów z 2014 roku Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w skali kraju przeszło 5-procentowy wzrost, natomiast Platforma Obywatelska tym razem występująca w koalicji osiągnęła spadek. O ile na wynik PSL-u trzeba patrzeć z pewnym uznaniem, jednak zanotowany został spadek – mówił Śniadek. - Natomiast merytorycznie będziemy w stanie ocenić te wybory, kiedy poznamy wyniki w gminach i powiatach, których na razie nie znamy – podkreślił Śniadek.

- Ja patrzę na te wybory, jak na początek drogi. Drogi, która zakończy się w przyszłym roku wyborami parlamentarnymi, a dalej prezydenckimi – komentował Aziewicz. - Z tej perspektywy wynik Koalicji Obywatelskiej jest wynikiem bardzo obiecującym. Wydaje mi się, że z PSL dalej będziemy walczyć o fundamentalne dla naszego kraju wartości. Jak będzie na Pomorzu? Nie wiem. Ale dotychczasowe doświadczenie i ten wynik daje nadzieję, że będziemy kontynuowali rządzenie w naszym regionie – mówił poseł Aziewicz.

Karol Rabenda podkreślał, że wynik PSL-u nie jest zaskoczeniem. - Partia wróciła do wyniku, która utrzymywała w wyborach od kilkunastu lat. Wynik Zjednoczonej Prawicy jest wyższy o 5 procent, co jest realnym wzrostem. Jeśli chodzi o wynik zjednoczonej opozycji... No jej zjednoczenie nic nie dało. Platforma osiągnęła wynik, jaki miała wcześniej i trzeba przyznać, że wynik nie jest powalający – mówił Rabenda.