Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

09:30

poniedziałek,

07 maja 2018

Politycy o proteście rodziców osób niepełnosprawnych. Smoliński: "Zaczynamy procedowanie ustawy o rencie"

Sejmowy protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Domagają się przyznania renty w wysokości 500 zł, które będą mogli wydać na swoje potrzeby. Między innymi o tym dyskutowali politycy w Śniadaniu w Radiu Gdańsk.

Gośćmi Wojciecha Sulecińskiego byli posłowie Kazimierz Smoliński (PiS) i Jerzy Borowczak (PO) oraz Dominik Kwiatkowski (Nowoczesna) i Karol Rabenda (Porozumienie).

Protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych przedłuża się do rozpoczynającego się właśnie posiedzenia Sejmu. Czy brak załagodzenia sporu jest problemem dla rządzących. - Niezależnie od dalszej okupacji Sejmu rozpoczynamy jutro procedowanie ustawy o podwyższeniu renty socjalnej. Podwyżka wyniesie niemal pół miliarda złotych rocznie. Niezrozumiałe są niektóre oczekiwania o 500 zł. Protest ma pewne podłoże polityczne, obecność posłanki Joanny Scheuring-Wielgus jest wymowny - mówił poseł Kazimierz Smoliński z PiS.

- Rząd podkreśla, że protest jest polityczny. Pamiętam jak to wyglądało 4 lata temu. Wtedy te panie dostały gotową ustawę. Teraz też potrzeba ustawy - kontrował poseł PO Jerzy Borowczak.

- Nie tylko pani poseł Scheuring-Wielgus pomaga protestującym. Spotkała się z nimi też pani prezydentowa. Czy to też było polityczne? - pytał Dominik Kwiatkowski z Nowoczesnej. - Chciałbym aby osoby niepełnosprawne mogły same decydować na co mają wydawać przyznane środki.

- Postulaty protestujących zostały uwzględnione. Podwyższenie renty socjalnej przeszło przez rząd jeszcze przed majówką. Postulat 500 zł też chyba zyskał akceptację, pytanie jak zostanie przyznany - mówił wiceprezes Porozumienia Karol Rabenda.