Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

poniedziałek,

27 marca 2017

Państwa narodowe przyszłością wspólnoty europejskiej? Komentują goście Radia Gdańsk

- Mamy ekspertyzy mówiące, że Tusk został wybrany w sposób jaki można zakwestionować na gruncie prawa europejskiego - powiedział w TVN24 minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Do tych słów odnieśli się goście Śniadania w Radiu Gdańsk.
- Widać, że u Waszczykowskiego osobiste obsesje absolutnie dominują nad odpowiedzialnością w kategorii racji stanu. On jest kompletnie nieprzewidywalny, nie wiemy co zrobi jutro, pojutrze czy za tydzień. Takie myślenie jest bardzo niebezpieczne w kontekście polityki zagranicznej. Jeśli chcemy zachować dalej poziom dobrobytu, do którego się przyzwyczailiśmy, to musimy myśleć o integracji, bo tylko tak jesteśmy w stanie ją obronić - skomentował Tadeusz Aziewicz z PO.

KACZYŃSKI SIĘ ODCINA?

W opinii Grzegorza Furgo z Nowoczesnej, wypowiedzi ministra Waszczykowskiego kompromitują Polskę na arenie międzynarodowej. - Jego język jest niebywały. Po jego wystąpieniu na konferencji wyszedł wiceminister Szymański i powiedział, że nie ma pojęcia o co chodzi Waszczykowskiemu. Nawet Jarosław Kaczyński tego nie wytrzymuje, bo sam wybrał się do Wielkiej Brytanii, by rozmawiać z Theresą May o sprawach Unii i Polski. 

PAŃSTWA NARODOWE PRZYSZŁOŚCIĄ

Goście Radia Gdańsk pozytywnie ocenili za to postawę Beaty Szydło w trakcie przygotowywania Deklaracji rzymskiej. - Prezentowanie własnego punktu widzenia ma sens. Jeśli mechanizm negocjacyjny przy stanowieniu prawa europejskiego ma sprawnie funkcjonować, to zwrócenie uwagi na znaczenie wspólnot narodowych dobrze przysłuży przyszłości - mówił Marek Formela z SLD. - Wspólnota, która jest realna to państwa narodowe. Powinno dojść do sektorowego zacieśniania integracji w obszarach, w których jest to korzystne dla wszystkich zainteresowanych na zasadzie solidarności, tam gdzie nie ma podziału na gorszych i lepszych - dodał Marcin Horała z PiS.

dr