Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

09:10

poniedziałek,

27 lutego 2017

Masowe wycinki drzew w całym kraju. "Decydowanie o własności" czy "podejrzenie korupcji"?

Posłowie zarzucają świadome działanie, a nawet możliwość popełnienia przestępstwa. Kontrowersje wokół nowelizacji ustawy regulującej wycinki drzew nie milkną.

Gośćmi Wojciecha Sulecińskiego w audycji Śniadanie w Radiu Gdańsk byli: Magdalena Błeńska - posłanka koła Republikanie, Ewa Lieder - posłanka Nowoczesnej, Sławomir Neumann - poseł PO i przewodniczący klubu parlamentarnego tej partii oraz Kazimierz Smoliński - poseł PiS i wiceminister infrastruktury.

KONTROWERSJE WOKÓŁ USTAWY

Kazimierz Smoliński podkreślał, że nie rozumie, dlaczego partie liberalne są oburzone tym, że "Polacy dostali prawo decydowania o swojej własności". - Jedną z podstaw odstępowania od procedury wydawania zezwoleń było to, że 90 proc. wnioskujących o wycinkę otrzymywało taką zgodę, a opłaty były bardzo wysokie - dodał Smoliński.

Za drzewo 500 zł, a za krzew 200 zł. To maksymalne kwoty ustanowione za ewentualną wycinkę w gminach, które zechcą wprowadzić takie opłaty. Umożliwia to ustawa.

PODEJRZENIE KORUPCJI

Ewa Lieder zarzuciła PiS, że pozwoliło deweloperom na wycinkę starych drzew na terenach przeznaczonych na sprzedaż. - W wielu miastach są masowe wycinki drzew. Złożyliśmy zapytanie do CBA, żeby sprawdzić, kto na tym skorzystał. Zgadzam się z tym, że opłaty za wycinki były zbyt duże i te przepisy nie były dobre, ale to, co się teraz dzieje to prawdopodobnie jakaś korupcja - mówiła Lieder. 

JEST PROPOZYCJA ZATRZYMANIA WYCINKI

- Tu nie chodzi o sposoby ani opłaty wycinki drzew na prywatnych posesjach, ale o bezmyślne wycinki starych drzew w parkach - mówił Sławomir Neumann. Poseł PO twierdził, że PiS doskonale zdawał sobie sprawię z konsekwencji zmiany ustawy. - Zaproponowaliśmy szybką zmianę i powrót do starych zasad, żeby powstrzymać tę wycinkę - dodał.

 

jk/mar