Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  Jarosław Popek

09:05

poniedziałek,

29 listopada 2021

Czy pakiet antyinflacyjny spełni swój główny cel? Politycy wskazują na plusy, ale też minusy propozycji

Rząd zapowiada wprowadzenie szeregu rozwiązań, mających osłabić wpływ inflacji na stan finansów Polaków. O opinie na ten temat Jarosław Popek zapytał Janusza Śniadka (PiS), Sławomira Rybickiego (KO), Artura Dziambora (Konfederacja) oraz Andrzeja Kobylarza (Solidarna Polska).

Janusz Śniadek wyraził przekonanie, że pakiet antyinflacyjny okaże się skuteczny. - Będzie miał znaczący wpływ. Pytanie tylko, czy wystarczający. Moim zdaniem może przynieść bardzo dobre rezultaty. Myślę, że to w ogóle bezprecedensowe posunięcie. Przypominam sobie, jak w 2012 roku pan Donald Tusk opowiadał, że gdyby istniał przycisk "niższe ceny", to on by nieustannie na niego naciskał, ale, niestety, nie ma takiego przycisku. Okazało się, że niekoniecznie przycisk, ale pewne rozwiązania, posunięcia, zostały przygotowane - mówił.

Sławomir Rybicki twierdził natomiast, że zaproponowane rozwiązania nie są nastawione na długofalowy wpływ. - W tej i we wszystkich innych sprawach trzeba przypominać rządzącym, że za sprawy polskie, za stan państwa oraz rządzenie Polską i Polakami, jest odpowiedzialność przed historią, ale także przed współcześnie żyjącymi i prawem. Rozwiązania, które proponuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, to są działania obliczone na krótką metę, tymczasowe, na trzy miesiące - sugerował.

Z kolei Artur Dziambor wskazywał na podobieństwo rozwiązań z pakietu antyinflacyjnego z propozycjami jego ugrupowania. - Obniżenie akcyzy do minimalnego poziomu to pomysł z naszej ustawy "Tanie paliwo". Jesteśmy za. Nie rozumiemy, dlaczego tylko na pięć miesięcy, to powinno być bezokresowe; to oczywiste dla każdego, kto zajmuje się systemem podatkowym. Zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej to również nasz pomysł i przypomnę, że to podatek, który wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Bardzo dobrze, jestem za - podkreślał.

Ostatni gość, Andrzej Kobylarz, zauważał, że problem inflacji nie dotyczy wyłącznie Polski. - To problem globalny, który wynika z ostatnich czasów covidowych i nie ma tutaj co ukrywać, że wszystkie możliwe obniżki podatków na pewno przyczynią się do tego, że będzie troszeczkę taniej na poszczególne produkty, jak choćby energia elektryczna czy paliwo, które wpływa na ceny wszystkich produktów, które kupujemy. Myślę, że to jest na etapie procedowania - wskazywał.

 

MarWer