Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  Krzysztof Świątek

09:05

poniedziałek,

26 lipca 2021

Politycy o wyborze dr. Karola Nawrockiego na szefa IPN-u. "To człowiek młodszego pokolenia, który wprowadzi nowe spojrzenie"

Doktor Karol Nawrocki został wybrany na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Przeciwko tej kandydaturze głosowały jedynie Lewica oraz Platforma Obywatelska. Na ten temat w "Śniadaniu Polityków w Radiu Gdańsk" rozmawiali goście Krzysztofa Świątka: Kazimierz Smoliński (poseł PiS), Kazimierz Kleina (senator PO), Joanna Senyszyn (posłanka Lewicy) i Karol Rabenda (gdański radny, członek Partii Republikańskiej).

- My (jako Lewica) uważamy, że Instytut Pamięci Narodowej jest instytucją zbędną. Tworzy nową historię. Najlepszym dowodem na to jest fakt, iż jeszcze na początku XXI wieku było 80. kilometrów nieuporządkowanych akt i jeśli w kogoś chciało się uderzyć, to wyciągało się jego teczki. IPN po prostu szkodzi Polsce, niepotrzebnie jest tam pion śledczy, gdzie zatrudnieni są prokuratorzy. Akta powinny być w archiwum – powiedziała Joanna Senyszyn.


- Platforma była przeciwko wybraniu dr. Nawrockiego na szefa IPN-u z powodu jego wcześniejszej działalności w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Głównie z tego względu, że wszedł tam w sposób co najmniej budzący wątpliwości. Po to, aby zwolnić poprzedniego dyrektora, wykonano wielką operację, tworząc fikcyjną instytucję, którą następnie przekształcono. Wszystko tylko po to, aby pozbyć się zarządu – dodał Kazimierz Kleina.

Przeciwko takiemu stawianiu sprawy stanowczo zaprotestował Karol Rabenda. - Moi poprzednicy rzucili garść jakichś wydumanych oskarżeń. Pani poseł Senyszyn nie potrafi powiedzieć, co według niej było fałszowaniem historii, prawdopodobnie nawet nie była w tym muzeum. Oskarża pani osobę, której nie ma w studiu, i nie potrafi tego w żaden sposób uzasadnić. Jeśli chodzi o prowadzenie gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej przez doktora Nawrockiego, to przypomnę, że bije ono rekordy popularności wśród mieszkańców i turystów. A dr Nawrocki pracował także w IPN za czasów Platformy Obywatelskiej i był pozytywnie oceniany przez poprzednią władzę – skomentował Karol Rabenda.

- Niewątpliwie to bardzo dobra decyzja, że dr Karol Nawrocki został wybrany na prezesa IPN-u. To człowiek młodszego pokolenia, który spowoduje nowe spojrzenie i wprowadzi nowoczesne technologie, o których mówił w prezentacji swojej wizji rozwoju tej instytucji – podsumował Kazimierz Smoliński.

Prowadzący i jego goście poruszyli też temat zapowiedzianej ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15, w której znalazł się m.in. taki zapis, że osoba prawomocnie skazana za korupcję nie będzie mogła zostać zatrudniona w spółkach państwowych. Kolejna propozycją w ustawie jest umożliwienie sądom podejmowania decyzji o dożywotniej utracie biernego prawa wyborczego, czyli możliwości bycia wybranym na posła, senatora czy prezydenta miasta.