Śniadanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi: 

09:30

poniedziałek,

06 kwietnia 2020

Co z wyborami prezydenckimi? Jaka jest aktualna sytuacja w kraju w kontekście trwającej epidemii i jak należy zmienić tarczę antykryzysową?

Gośćmi Jarosława Popka  byli Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości, Tadeusz Aziewicz z Koalicji Obywatelskiej, Artur Dziambor z Konfederacji oraz Piotr Zwara z Porozumienia.
Politycy skupili się na wyborach prezydenckich. Czy przeprowadzenie ich w terminie jest możliwe?

- Projekt ustawy zakłada przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego, po to żeby wyeliminować niebezpieczeństwo dla obywateli. Nie możemy wprowadzić stanu wyjątkowego tylko dla przełożenia wyborów - mówił poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin zaproponował, żeby wybory prezydenckie przesunąć na 2022 rok. - Nie przyjmujemy tej propozycji, bo nie mamy partnerów do zmienienia konstytucji. Ciężko zmieniać konstytucję z ludźmi, którzy ją wcześniej łamali - powiedział poseł PO Tadeusz Aziewicz.

- 10 maja wybory się nie odbędą. Teraz tylko pytanie, co PiS zrobi i w jaki sposób te wybory zarządzi, ale są ważniejsze tematy. Tydzień po świętach jest egzamin ósmoklasisty, a w maju zaczynają się matury - przypomniał poseł Konfederacji Artur Dziambor.

- Wybory w trybie korespondencyjnym się nie odbędą - powiedział Piotr Zwara, radny województwa z Porozumienia - Jeżeli spojrzymy na kalendarz wprowadzenia zmian ustawowych, to nawet gdyby dzisiaj ta ustawa przeszła, to nikt z nas nie wątpi, że marszałek Grodzki przetrzyma tę ustawę przez 30 dni.


(Fot. Radio Gdańsk/Agencja KFP/Mateusz Ochocki)