Śladami Komiksu

Prowadzi: 

11:00

wtorek,

21 lipca 2020

Animacja Usagiego Yojimbo, "Oskar ED" i "Sezon Polowań"

W kolejnym spotkaniu z komiksem poruszamy wątek adaptacji samurajskiej opowieści Stana Sakaiego "Usagi Yojimbo", o króliku-roninie. Zapowiadamy także drugi sezon anty-superbohaterskiego serialu (opartego na komiksie) - The Boys. Na koniec "newsowej" sekcji pojawia się pewien "przeciek" dotyczący tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

W części typowo komiksowej rozmawiamy z Pawłem Timofiejukiem, wydawcą (Timof i cisi wspólnicy), o tytułach, które ukazały się niedawno na rynku nakładem jego wydawnictwa. Mówimy o "Oskarze Edzie" i "Sezonie Polowań". Dwa zupełnie różne tytuły, ale obydwa zadają ważne pytania.

Oskar ED (z podtytułem Mój Największy Sen) przenosi nas w świat dziecka i nie, nie jest to świat baśni, niewinności i radości. Nie brak tutaj elementów świata tworzonego przez wyobraźnię głównego bohatera, ale są to elementy, które można interpretować po swojemu - zresztą, cała historia otwarta jest na interpretację i szukanie w niej odniesień do własnego życia i doświadczeń. Tytułowy Oskar wyrusza na wycieczkę ze swoimi skonfliktowanymi rodzicami. Ich kłótnie zdają się nie kończyć, tak jak sama podróż.

"Sezon Polowań" zestawia ze sobą dwa, skrajnie odmienne światopoglądy, a może dwie grupy osób, które w założeniu powinny się ze sobą ścierać? W trakcie lektury możemy dowiedzieć się, że okoliczności potrafią zmienić nasze postrzeganie danej osoby. Losy myśliwych i ekolożek przecinają się, gdy dochodzi do tragedii.