Samorządowy Piątek

Prowadzi:  Beata Gwoździewicz

09:05

piątek,

07 czerwca 2019

Samorządowcy obierają kierunek na Senat. Co na to gdańscy radni? Zapytaliśmy

Samorządowcy podpisali w Gdańsku deklarację składającą się z 21 tez. Wśród nich znalazło się przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową.

O podpisanej deklaracji rozmawiali goście Samorządowego Piątku: Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska z Koalicji Obywatelskiej, Kazimierz Koralewski - radny Prawa i Sprawiedliwości oraz Bogdan Oleszek - radny Wszystko dla Gdańska.

- Ciekawa inicjatywa, ale to dopiero założenie, teraz czas na dyskusję. To budzi emocje. Niektórzy są "za", niektórzy "przeciw". Jestem jednak przekonany, że w dyskusję włączą się nie tylko radni i politycy, ale również mieszkańcy - stwierdził Bogdan Oleszek.

- To pewien zarys, który wyznacza kierunek polityki, jaka według nas powinna mieć miejsce w Polsce. To też odpowiedź na odbieranie samorządom kolejnych kompetencji. Działa to ze szkodą dla mieszkańców - mówiła Agnieszka Owczarczak.

- Polacy prawidłowo odebrali 21 tez mówiąc o Polsce dzielnicowej. Pamiętamy taką Polskę z historii, kiedy to magnaci chcieli jak najwięcej władzy i jak najwięcej pieniędzy. Samorząd zawsze chciał więcej pieniędzy, a mogę powiedzieć, że ten w rękach Platformy Obywatelskiej chce ich tym bardziej. A widać w nim mnóstwo zjawisk patologicznych - dodawał Kazimierz Koralewski.