Samorządowy Piątek

Prowadzi: 

09:05

piątek,

18 stycznia 2019

"Nie możemy dopuścić, by śmierć prezydenta podzieliła nas jeszcze bardziej". Samorządowy Piątek w Radiu Gdańsk

Dziś słowo "samorząd" nabiera szczególnego znaczenia, bo opłakujemy stratę wielkiego samorządowca, jakim był Paweł Adamowicz.

Gośćmi audycji byli: Beata Dunajewska, radna z klubu Wszystko dla Gdańska, Bogdan Oleszek z Koalicji Obywatelskiej i Grzegorz Strzelczyk, były radny PiS. Rozmawiała Joanna Stankiewicz.

- Paweł Adamowicz był człowiekiem, który potrafił wybaczać nawet w najtrudniejszych sytuacjach, kiedy ludzie stawali przeciwko niemu. To były szybkie decyzje o wybaczeniu, nie trwały latami. My też musimy skończyć z podziałami, hejtem. Nie możemy dopuścić, żeby śmierć Pawła Adamowicza podzieliła nas jeszcze bardziej. Jesteśmy jednym narodem, a przyszłości nie buduje się na nienawiści, tylko na miłości. Mi słowo "wybaczam" nie bardzo przechodzi przez gardło, ale wiem, że jeżeli sobie wszyscy nie wybaczymy, to nigdy nie pójdziemy do przodu - mówiła Beata Dunajewska.

- Jeśli nie zatrzymamy się na 5 sekund, nie zastanowimy się nad tym, jak wygląda sfera życia publicznego, dyskurs publiczny, to będzie tylko gorzej - dodał Grzegorz Strzelczyk.

- Na pewno od prezydenta nauczyliśmy się jednego - robić wszystko dla Gdańska. To było coś, co go pasjonowało. Był wizjonerem i zawsze wyprzedzał nas tym, jak ma wyglądać miasto. Byliśmy czasem krytyczni wobec tego, co chciał robić. Pytaliśmy: "Po co to? Czy to nie przesada?", np. jeśli chodziło o ECS. Chciał, żeby powstał jak najszybciej - mówił, że to będzie strzał w dziesiątkę - podkreślił Bogdan Oleszek.