Samorządowy Piątek

Prowadzi:  Joanna Stankiewicz

09:05

piątek,

27 listopada 2020

O unijnych pieniądzach z lokalnego, samorządowego punktu widzenia. Trójmiejscy radni komentują kwestię budżetu UE

W "Samorządowym Piątku" przez pryzmat lokalny rozmawialiśmy o polityce międzynarodowej, a konkretnie o pieniądzach z Unii Europejskiej. Grażyna Czajkowska z ugrupowania Kocham Sopot, Marcin Bełbot z gdyńskiego klubu Prawa i Sprawiedliwości i Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący gdańskiego klubu Koalicji Obywatelskiej, dyskutowali na temat polskiego weta dla unijnego budżetu i środków, które trafiają do samorządów. Program prowadziła Joanna Stankiewicz.
- Przystąpiliśmy do Unii Europejskiej, żeby podnieść poziom życia społeczeństwa i w gronie państw unii realizować zrównoważony rozwój. Korzystaliśmy przez lata ze środków wspólnotowych. Mam nadzieję, że nasi negocjatorzy staną na wysokości zadania i wypracują kompromis - stwierdziła

- Tylko Polska i Węgry zapowiadają weto w Unii Europejskiej. W moim przekonaniu jest to narzędzie absolutnie nieadekwatne do sytuacji. Uważam, że samo grożenie tym wetem to już jest psucie relacji z naszymi przyjaciółmi z UE - ocenił Cezary Śpiewak-Dowbór.

- Weto to mechanizm traktatowy, z którego jak najbardziej powinniśmy korzystać i z którego korzystali wielokrotnie nasi unijni partnerzy. Wielka Brytania odrzuciła zmiany traktatowe, Irlandia też odrzuciła pewne zmiany, w lutym tego roku Austria groziła wetem - przypomniał Marcin Bełbot.