Samorządowy Piątek

Prowadzi:  Joanna Stankiewicz

09:05

piątek,

20 marca 2020

Dramatyczne pogorszenie sytuacji w wielu branżach. Jak samorządy mogą pomóc?

11 największych organizacji pracodawców na Pomorzu stworzyło Sztab Kryzysowy Pomorskich Przedsiębiorców. Kolejne branże wskazują na dramatyczne pogorszenie swojej sytuacji – gastronomiczna, hotelarska, turystyczna, rozrywkowa, fryzjersko-kosmetyczna i wciąż dołączają kolejne. Jak samorządy mogą im pomóc?

Gośćmi Joanny Stankiewicz w audycji Samorządowy Piątek byli: wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak i wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

- W branżach związanych z turystyką pracuje 12 proc. mieszkańców Gdańska. Dla nas kluczem jest walka o każde miejsce pracy, ale musimy mieć świadomość, że ta sytuacja jest sytuacją kryzysową. Każdej sprawie będziemy się starali indywidualnie przyglądać. Istnieje możliwość zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące. Chcemy uprościć procedury tego zawieszenia - mówił Piotr Grzelak.

- Apelowaliśmy, aby przedsiębiorcy składali wnioski o umorzenie, przesunięcie opłat. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wielu sopockich przedsiębiorców prowadzi działalność w lokalach prywatnych. Dlatego oczekujemy na pomoc ze strony państwa, żeby nie dzielić przedsiębiorców na różne kategorie. Po zakończeniu tej trudnej sytuacji będziemy apelowali, żeby Polacy korzystali z turystyki krajowej i wsparli naszą branżę turystyczną - dodała Magdalena Czarzyńska-Jachim.