Samorządowy Piątek

Prowadzi:  Beata Gwoździewicz

09:05

piątek,

10 stycznia 2020

Rosną opłaty za usługi komunalne. "Nie można upilnować kogoś, kto nie segreguje śmieci"

Opłaty za usługi komunalne. W Polsce rachunki wciąż rosną, w Trójmieście także. Ile w tym roku mieszkańcy Trójmiasta zapłacą za wywóz śmieci?

Gośćmi Beaty Gwoździewicz w audycji Samorządowy Piątek byli: Kazimierz Koralewski - przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości i dr hab. Marcin Wołek - wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni z Samorządności.

- Do tej pory płaciliśmy w Gdańsku 44 grosze za metr kwadratowy. Po podwyżce za wywóz śmieci zapłacimy 88 groszy, a za chwilę, jak w teren wejdą ekopatrole, będzie 1,76 zł. Ta podwyżka będzie nas kosztowała czterokrotność poprzedniej wysokości. Jak miesięcznie płaciłem około 50 zł, opłaty wzrosną do 200 zł. Wzrost jest duży, a wynika to z tego, że nie można upilnować kogoś, kto nie segreguje śmieci - mówił Kazimierz Koralewski.

- W Gdyni system oparty jest o metraż. Przyjęliśmy kilka przedziałów. Mieszkanie do 45 metrów kwadratowych będzie obciążone opłatą 63 złotych, do 50 metrów opłata wyniesie 73 złote, a powyżej 80 metrów - 90 złotych. Podwyżek nikt nie lubi, ale przyjęta w ubiegłym roku ustawa zobowiązała wszystkie samorządy do pogłębienia procesu segregacji i wprowadzenia nowych frakcji. Jest ich pięć, musieliśmy się dostosować. Dla mieszkańców szczególnie uciążliwa jest frakcja bio - dodał dr hab. Marcin Wołek.