Salon Artystyczny

Prowadzi: 

14:10

niedziela,

07 maja 2017

Aukcja i koncert charytatywny. Gdańskie środowisko artystyczne wspiera koleżankę

"Czas matek. Resocjalizacja przez miłość" i Oliwski Dzień Poezji. Rozmawialiśmy o koncercie i aukcji dla Basi Piórkowskiej oraz o projekcie teatralno-więziennym.

Barbara Piórkowska – gdańska poetka, pisarka, dziennikarka, krytyczka literacka i performerka znana jest z wielu inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych, społecznych i feministycznych. Zawsze zaangażowana w życie miasta, teraz – prowadzi walkę z nowotworem o swoje.

Gdańskie środowisko artystyczne chce wesprzeć pisarkę, która od listopada jest na zwolnieniu lekarskim. 9 maja o godz. 19.30 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się koncert charytatywny i aukcja, z której cały dochód zostanie przekazany Basi Piórkowskiej.

Zagrają:
Mikołaj Trzaska – saksofon, klarnet,
Olo Walicki – kontrabas,
Michał Jacaszek – elektronika.

Aukcję poprowadzi Magdalena Grzebałkowska. Wstęp 50 zł. Cały dochód zostanie przekazany Basi Piórkowskiej.

Projekt "CZAS MATEK. Resocjalizacja przez miłość" skierowany jest do matek, osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Trzymiesięczny cykl warsztatów teatralnych (luty-kwiecień) miał na celu przygotowanie osadzonych do stworzenia własnej wypowiedzi teatralnej, której głównym odbiorcą będą dzieci osadzonych. W trakcie procesu warsztatowego, przeprowadzonego przez inicjatorkę projektu, stale obecna była dramatopisarka Sandra Szwarc. Jej zadaniem była pomoc w stworzeniu autentycznego i stylistycznie spójnego materiału dramatycznego, zebranego od samych uczestniczek w procesie twórczym. Opiekę reżyserską nad spektaklem objęła Ewa Ignaczak. Premiera spektaklu przewidziana jest na 2 czerwca, będzie to symboliczny prezent z okazji Dnia Dziecka. Głównym założeniem projektu jest rozbudzenie w osadzonych wrażliwości, a także wzrost aktywności w zakresie własnej twórczości oraz zaprezentowanie jej przed ich dziećmi.

W Salonie opowiedziały o tym Sandra Szwarc i Małgorzata Polakowska.

W Salonie również Oliwski Dzień Poezji - 13 maja w parku Oliwskim. W programie: Poetyckie pranie, promocja książki Aleksandty Perycz - Szczepańskiej "Wierszoterapia", licytacja dzieł sztuki i książek na rzecz Fundacji Hospicyjnej, scena muzyczna. W salonie gościem był poeta i organizator zdarzenia - Piotr Szczepański.

Zapraszają Iwona Borawska i Andrzej Żak.

 

Iwona Borawska