Rozmowa kontrolowana

Prowadzi: 

08:30

wtorek,

13 lutego 2018

Darmowa komunikacja dla uczniów w Gdańsku? Radny PiS: "Myślę, że to się uda"

- Myślę, że to się uda - mówi w Rozmowie kontrolowanej radny Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Strzelczyk komentując pomysł darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów w Gdańsku. Radny, który jest także prezesem Lotosu Petrobaltic, mówił także w audycji o fuzji Lotosu z Energą.
Agnieszka Michajłow pytała Grzegorza Strzelczyka o projekt bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów gdańskich szkół. W poniedziałek Platforma Obywatelska zapowiedziała poparcie projektu Lepszego Gdańska podczas najbliższej sesji rady miasta. - Prawo i Sprawiedliwość jest zwolennikiem bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży - mówił we wtorkowej Rozmowie kontrolowanej w Radiu Gdańsk radny PiS i prezes Petrobalticu Grzegorz Strzelczyk. - Składaliśmy podobne postulaty. Skłanialiśmy się kiedyś ku odciążeniu centrum Gdańska od korków i zaproponować darmową komunikację. Myślę, że to się uda. Tyle środków z budżetu Gdańska wycieka na widzimisię naszych decydentów, że ten uszczerbek budżet może wytrzymać - mówił radny PiS na antenie Radia Gdańsk.

Agnieszka Michajłow pytała również prezesa Lotos Petrobaltic o plany fuzji Lotosu z Orlenem. - Generalnie jak popatrzymy na rynek paliw w Europie, to one wszędzie się konsolidują, m.in. we Francji i Norwegii. W 1999 roku powstał PKN Orlen. Aktywa CPN-u miały być podzielone proporcjonalnie pomiędzy rafinerie w Gdańsku i w Płocku. Rząd Jerzego Buzka zadecydował jednak, że w całości trafią one do Orlenu - przypomniał gość Rozmowy kontrolowanej. - Do dziś przez prawie 20 lat nie udało się zniwelować różnicy oraz ułomności rynkowej. W przyszłym roku minie 20 lat od założenia PKN Orlen. Do września przyszłego roku trzeba będzie podjąć decyzję ws. fuzji - mówił w Rozmowie kontrolowanej Grzegorz Strzelczyk.

Prezes Lotos Petrobaltic zapewniał, że fuzja powinna być przeprowadzona tak, by była ona z korzyścią dla regionu. - Większość podatków z Lotosu zostanie w Gdańsku. Dyskutujmy o tym, jak to zrobić, by było to korzystne z punktu widzenia interesu skarbu państwa oraz sytuacji w regionie. Do końca roku zostanie przedstawiona spójna polityka energetyczna i pod tym kątem będą podejmowane decyzje. O powołaniu specjalistów ds. fuzji w obu koncernach dowiedziałem się z prasy - powiedział Grzegorz Strzelczyk odnosząc się do informacji medialnych o powołaniu specjalistów ds. fuzji przez Lotos i Orlen.