Rozmowa kontrolowana

Prowadzi: 

08:30

piątek,

12 stycznia 2018

Malborski zamek czekają zmiany. Nowy dyrektor: "Stawiamy na turystów. W 2019 roku wystawa o Krzyżakach"

Nowy dyrektor muzeum prof. Janusz Trupinda planuje organizację wystaw, które będą poświęcone dziejom warowni i Pomorza. O planach z profesorem w Rozmowie Kontrolowanej rozmawiała Marzena Bakowska.
Muzeum Zamkowe w Malborku ma dwie filie - zamek w Kwidzynie i - od niedawna - zamek w Sztumie. Nowy szef zamierza wprowadzić wspólny bilet wstępu. Prof. Janusz Trupinda przejął zarządzanie muzeum od Mariusza Mierzwińskiego, który był dyrektorem przez 30 lat.

Czy szykuje się rewolucja na zamku w Malborku? - Rewolucji nie będzie, ale nastąpią zmiany. Chodzi o zmiany jakościowe, plany strategiczne. Po kilku latach inwestycji konserwatorskich, trzeba te przestrzenie wypełnić treścią. Nasze trzy zamki powinny zacząć o sobie opowiadać. To obiekty fenomenalne, o skomplikowanej historii. Są świetnym punktem wyjścia. Zacząć trzeba od wystaw, które będą pomagały turystom - o zamkach, o mieście, o regionie. W 2019 roku zaprosimy na wystawę o zakonie krzyżackim, o jego organizacji, jego fenomenie. To przecież tzw. najstarsza korporacja na naszym terenie. To może dziwne, ale takiej wystawy jeszcze nie ma - mówił w Radiu Gdańsk prof. Janusz Trupinda.

mbak/mich