Rozmowa kontrolowana

Prowadzi: 

08:30

czwartek,

11 stycznia 2018

Kanał Raduni jednak został zabetonowany. Wiceprezydent Gdańska: "Takie inwestycje zawsze budzą kontrowersje"

Kanał Raduni jednak zabetonowany. Wbrew protestom wielu osób i wbrew słowom przedstawicieli Gdańska doszło do zabetonowania kanału na terenie budowy centrum handlowego Forum Gdańsk.

Zabetonowanie Kanału Raduni było tematem Rozmowy kontrolowanej w Radiu Gdańsk. Program poprowadziła Agnieszka Michajłow. Jej gościem był wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Zabudowa kanału Raduni, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, jednak betonowa. Wcześniej władze Gdańska zapewniały, że czternastowieczny zabytek pozostanie nienaruszony. Postęp budowy centrum handlowego Forum Gdańsk widać na zdjęciach opublikowanych przez Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

- Wszyscy obserwujemy tę ważną inwestycję, ona zmienia obraz Gdańska. Przez to może budzić kontrowersje. Tak jest zawsze z dużymi inwestycjami, zwłaszcza w centrach miast. Dziś wiemy, że inwestor prowadzi prace zgodnie z prawem i pozwoleniami na budowie. Zewnętrzne audyty niezależnej kancelarii z Warszawy rozstrzygnęły, że procedury zostały zachowane - mówił Piotr Grzelak.

 

 


- Powinniśmy poczekać do zakończenia inwestycji. Dopiero wtedy będziemy mogli ocenić ją jako całość - dodawał.

Agnieszka Michajłow podkreślała, że w takim wypadku wyobraża sobie sytuację, że za rok ten element inwestycji będzie demontowany. - Możemy teoretyzować i inwestor mógłby wstrzymać prace. Wiemy, jak działa machina urzędnicza. Nie możemy czekać, aż urzędnik z Warszawy powie, że powinno się to zrobić inaczej. Mimo że właśnie tak zostało to zaprojektowane, na taką budowę wydano pozwolenie. Powiedzmy sobie uczciwie, nie byłoby to fair wobec partnerów i inwestorów, którzy pracują również na rzecz rozwoju tego miasta. Emocje trochę opadną, kiedy zobaczymy końcowy efekt i wtedy będzie można ocenić na ile ta inwestycja odmieniła Śródmieście.

- Czy Pan uważa, że Kanał Raduni powinien być zabetonowany? - pytała prowadząca.

- Patrzę na inwestycję całościowo - odpowiedział.