Rozmowa kontrolowana

Prowadzi: 

08:30

piątek,

11 sierpnia 2017

80 lat temu zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków. Historyk: "Zabijano ich w specjalny sposób"

"Wielka czystka" - tak określa się masowe ludobójstwo obywateli byłego Związku Sowieckiego. Wśród ofiar było mnóstwo Polaków. - Mówiono, że są szpiegami - podkreślał historyk na antenie Radia Gdańsk.

Gościem Rozmowy kontrolowanej był Piotr Szubarczyk z gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Audycję poprowadził Wojciech Suleciński.

W piątek 11 sierpnia obchodzimy 80 rocznicę "operacji polskiej" czyli masowych represji przeciwko Polakom mieszkającym na terenie ówczesnego Związku Sowieckiego. - Wiedzieliśmy, że coś się działo w sowietach pod koniec lat 30. Mówiono o błędach, pomyłkach, że ideowi komuniści tracili życie na skutek tych błędów. Okazuje się, że to ludobójstwo na ogromną skalę. "wielka czystka" - takiego określenia się używa - mówił Piotr Szubarczyk.

- Sami Rosjanie mówią, że w latach 37-38 zamordowano ponad milion ludzi. Stalin uznał, że obywatele ZSRR takich narodowości jak Polacy, Łotysze czy Niemcy są potencjalnymi szpiegami. Dlatego według niego trzeba było ich zabijać. I właśnie to robiono. Teraz jednak okazuje się, że Polaków zabijano w specjalny sposób. Mieliśmy czterdziestokrotnie więcej szans na śmierć za bycie szpionem, czyli szpiegiem - opisywał historyk.

 

mili