Rozmowa kontrolowana

Prowadzi: 

08:30

poniedziałek,

20 marca 2017

Z Gdańska do Amsterdamu, Neapolu i Berlina. Prezes lotniska o nowych połączeniach

- Mamy problem z przepustowością aglomeracji warszawsko-łódzkiej. Można wobec tego budować nowy port lotniczy, ale można wykorzystywać już tę infrastrukturę, która jest. I to drugie rozwiązanie jest bardziej racjonalne - ocenił Tomasz Kloskowski, prezes portu lotniczego w Gdańsku pytany o sens powstania centralnego portu lotniczego w Polsce.
- Zamiast budować nowy obiekt, warto byłoby rozbudować istniejący już port w Modlinie. Z kolei Chopin obsługuje 13 mln pasażerów, a jego przepustowość oceniana jest na dwadzieścia parę milionów. No i mamy puste lotniska w Radomiu i w Łodzi, które mają rezerwy przepustowości - mówi Tomasz Kloskowski.

LOTNISKO DLA LOTU?

Prezes gdańskiego portu zauważa, że wybudować lotnisko to nie to samo, co pozyskać wiodącego przewoźnika. - LOT rocznie obsługuje 6 mln pasażerów, największe linie lotnicze na świecie obsługują po 100 mln. Lotnisko nie dla naszego przewoźnika nie ma sensu, a ja nie widzę, by w ciągu najbliższych dwudziestu lat LOT rozwijał się na tyle dynamicznie, że centralny port zostanie przez niego obsłużony - wyjaśnił. - Spójrzmy, jakimi liniami latamy. Nie mamy narodowościowego sposobu podejmowania decyzji. Jeśli np. Lufthansa zaoferuje nam tani lot, to wybieramy Lufthansę.

Z GDAŃSKA DO USA

W rozmowie z Agnieszką Michajłow Kloskowski mówił także o tym, czy jest szansa, że z Gdańska polecimy kiedyś do USA. - Chciałbym, żeby tak było. Obecnie rusza połączenie z Krakowa do Chicago, ale co to jest za lot? Samolot będzie latał raz na tydzień, więc to nie jest lot, na którym można budować połączenie. Kto będzie leciał na rozmowy w Stanach i powie: "Mogę przyjechać do ciebie tylko w poniedziałek"? - pytał gość Radia Gdańsk.

Do Gdańska wracają też połączenia do Berlina z marką Air Berlin. Z portu im. Lecha Wałęsy wkrótce polecimy też do Amsterdamu i Neapolu.

Dominika Raszkiewicz