Rozmowa kontrolowana

Prowadzi: 

08:30

czwartek,

16 marca 2017

Dyrektor pomorskiego PFRON uspokaja: "Obawy są przedwczesne, żaden wniosek nie będzie odrzucony"

- Obawy o braku finansowania są przedwczesne. Do pomorskich organizacji pozarządowych trafią ponad 4 miliony 600 tysięcy złotych - mówił w Radiu Gdańsk Dariusz Majorek. Dyrektor pomorskiego oddziału PFRON zapewniał, że żaden wniosek nie został odrzucony, a środki będą przyznawane zgodnie z możliwościami Funduszu.

- Wiele organizacji pozarządowych z województwa pomorskiego zostało bez finansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizacje nie dostały środków z konkursu "Kurs na samodzielność". Bez tych pieniędzy placówki mogą przestać istnieć. Co się dzieje? - pytała w Rozmowie Kontrolowanej Agnieszka Michajłow.

- Te sygnały są przedwczesne - odpowiadał Dariusz Majorek. - Trwa realizacja konkursu dla organizacji pozarządowych. W skali kraju udzielono dofinansowania już 166 organizacjom. Na Pomorzu, według dzisiejszych danych, wsparcie objęło 21 organizacji i to w trybie umów wieloletnich. To już ponad 4 miliony 600 tysięcy złotych. Chcę sprostować, bo na dzisiaj nie jest tak, że wnioski mają negatywną ocenę. Rozumiem, że organizacje się niepokoją i czekają na środki - tłumaczył dyrektor pomorskiego oddziału PFRON.

DOFINANSOWANIE DO NICH TRAFI

Bez pieniędzy od PFRON jest między innymi orkiestra Vita Activa. Gra w niej czterdzieści, w większości niepełnosprawnych, osób. Muzycy koncertują w Polsce i za granicą. Pod znakiem zapytania jest też dalsze funkcjonowanie Zespołu Mieszkań Wspomaganych Nasz Dom z Gdańska. W tej chwili mieszka w nich 17 podopiecznych. By mógł istnieć, potrzeba 380 tysięcy złotych rocznie. - Dofinansowanie do nich trafi, to kwestia najbliższych dni - uspokajał dyrektor.

- Na razie ma mowy o negatywnej ocenie i braku dofinansowania. Są wskazane kwoty, które fundusz przekaże. To ponad 650 tysięcy złotych w przypadku mieszkań wspomaganych. Ten projekt jest oceniany pozytywnie, czeka na uwolnienie środków. Orkiestra Vita Activa będzie na pewno dalej grać. Jestem tego pewien. To jedna z niewielu takich na świecie - mówił w Radiu Gdańsk.

WSPARCIE JEST KONIECZNE

Czy może pan obiecać, że organizacje dostaną potrzebne środki? - Fundusz dołoży wszelkich starań. Organizacje pozarządowe to nasi kluczowi partnerzy, finansujemy je od 99 roku. Chcę wszystkich uspokoić. Organizacji jest coraz więcej, bo rośnie świadomość osób niepełnosprawnych i ich otoczenia. Wsparcie jest konieczne, organizacje są efektywnym i rzetelnym realizatorem zadań publicznych. Dużo lepiej znają potrzeby swoich członków i podopiecznych, szybciej reagują też na ich potrzeby - podsumował Dariusz Majorek.mich