Rozmowa kontrolowana

Prowadzi: 

08:30

środa,

15 marca 2017

Internetowa gra prowadząca do samobójstwa? Specjalista: "Ludzie w wieku 13-16 lat nie mają refleksji, dlatego ryzykują"

- Trzeba pamiętać, że młodzi ludzie są bardzo podatni na sugestie - ostrzega Radosław Nowak. Kierownik działu profilaktyki Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień komentuje pojawiające się w sieci informacje na temat niebezpiecznej gry, z którą związane mają być samobójstwa nastolatków.

- Nie wiemy do końca, czy to prawda, ale widzieliśmy nieraz w filmach, jak wielki manipulator poprzez gry doprowadzał ludzi do śmierci. Jesteśmy przerażeni. Co powinniśmy zrobić? Rozmawiać, straszyć? - pyta prowadząca audycję Agnieszka Michajłow.


- Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że młodzi ludzie są podatni na sugestie. Ostatnio zrobiliśmy research badań mózgu z ostatnich 10 lat. Badania te pokazały, że ludzie w wieku 13-16 lat nie mają refleksji, bo nie mają doświadczeń. To sprawia, że ryzykują - tłumaczy Radosław Nowak.

KIEDY ROZMAWIAĆ, KIEDY KONTROLOWAĆ?  

Zdaniem specjalisty należy rozmawiać, szczególnie z nastolatkami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dzieci, wiedzione ciekawością, zechcą zapoznać się z niebezpieczną grą. Dlatego, szczególnie te młodsze, mimo wszystko należy kontrolować.
- Niepokojące jest to, że coraz więcej jest zachowań depresyjnych albo zdiagnozowanych depresji wśród młodzieży dorastającej. To niestety może powodować, że gra mówiąca o samobójstwie, o tym, że życie jest bez sensu może być obszarem, w którym odnajdą siebie i poczują się lepiej - wskazuje Nowak.

INTERNETOWA ZABAWA Z DEPRESJĄ W TLE

Wyjściem do rozmowy były niepokojące informacje na temat internetowej zabawy, której uczestnicy podejmują się realizacji kolejnych zadań wpływających na ich psychikę, co w niektórych przypadkach - o czym donoszą media - mogło doprowadzić do samobójstw. Zaczyna się niewinnie od słuchania "strasznej" lub "dziwnej" muzyki lub oglądania filmów. Później uczestnicy są proszeni o ograniczenie godzin snu i... stanięcie na krawędzi dachu.puch