Rozmowa kontrolowana

Prowadzi: 

08:30

czwartek,

02 marca 2017

Nowa edycja budżetu obywatelskiego w Gdyni. Tym razem nie dla szkół. Radny: "To wyrównywanie szans"

Nowa edycja budżetu obywatelskiego w Gdyni tym razem nie dla szkół. - To jest wyrównywanie szans. Taką potrzebę zgłosili mieszkańcy - mówił w Rozmowie Kontrolowanej szef radnych Samorządności Paweł Brutel. Podkreślił jednak, że możliwość składania projektów związanych ze szkołą nie została wykreślona.

Od 17 marca będzie można zgłaszać projekty, które miałyby być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego w Gdyni. Jak podkreślił Paweł Brutel w rozmowie z Agnieszką Michajłow, w tej edycji miasto rezygnuje z projektów szkolnych.

- W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Gdyni odbywały się remonty budynków gminnych m.in. szkolnych. To okazało się nietrafionym pomysłem. Potrzebę takich zmian zgłosili sami mieszkańcy. My jej dokonaliśmy. W budżecie będzie zapis, w którym prezydent będzie miał prawo zdyskwalifikować projekt, który dotyczy realizacji projektu na terenie gminy, jeżeli jednostka będzie go sama promować - powiedział szef radnych Samorządności.

PROMOCJA BUDŻETU, NIE PROJEKTU

Czyli szkoła nie będzie mogła sama promować projektu? Ani nauczyciele, ani rodzice, ani nauczyciele, ani uczniowie? - pytała Agnieszka Michajłow. - Szkoła ma promować wszystkie projekty budżetu obywatelskiego i samą ideę jego funkcjonowania - mówił Brutel.

- Nie jest to eliminowanie pewnych środowisk? - kontynuowała Agnieszka Michajłow.
- Jestem przekonany, że promocja projektu związanego z terenem szkolnym może się odbywać poza szkołą. Tym bardziej w dobie internetu i mediów społecznościowych. To jest właśnie wyrównywanie szans. Taką potrzebę jasno zgłosili mieszkańcy - podkreślił gość Radia Gdańsk dodając, że możliwość zgłoszenia takiego projektu nie została wykreślona.oprac. mmt