Rozmowa kontrolowana

Prowadzi:  quellio_cron

08:30

wtorek,

10 stycznia 2017

Pomorska kurator oświaty o reformie edukacji: "Najważniejsze dla samorządów podwaliny są przygotowane"

- To, jak samorządy podeszły do przygotowań do reformy edukacji, oceniam na pięć - mówi w Radiu Gdańsk pomorska kurator oświaty Monika Kończyk i wyraża gotowość współpracy. W poniedziałek nową ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Monika Kończyk w rozmowie z Agnieszką Michajłow zaznaczyła, że 6 miesięcy na wprowadzenie zmian to czas wystarczający. - Wszystko jest już przygotowane. Ustawa prawo oświatowe jest o wiele bardziej czytelna niż dzisiejsza - o systemie oświaty. Tak twierdzą zarówno eksperci od strony ministerialnej jak i pedagodzy - mówi Kończyk.

Dodaje, że w województwie pomorskim wszystko idzie z zgodnie z planem. - Przygotowane są podwaliny pod najważniejszy dla organów prowadzących plan sieci szkół. Pozostałe idą "krocząco". To jest etapowe wprowadzanie zmian. Wszystko nie musi się zadziać 1 września 2017 roku.

SIEĆ SZKÓŁ W GESTII SAMORZĄDÓW

Kurator oświaty odniosła się do obaw niektórych mieszkańców Gdańska. Chodzi m.in. o to, że po wprowadzeniu reformy uczniowie z Osowej do szkół mieliby dojeżdżać aż na Przymorze. - Głównym zadaniem samorządów jest zorganizowanie dobrej sieci szkół. Rozmawiałam z zastępcą prezydenta - panem Kowalczukiem - i zadeklarowałam, że osoba z kuratorium może pomóc w koordynacji tych działań - mówi Monika Kończyk. Na pytanie Agnieszki Michajłow, czy chodzi o to, żeby "kurator nie zgadzał się na wszystkie, daleko idące zmiany", gość Radia Gdańsk odpowiedział, że nie. - Chodzi o to, że wszystkie siły z kuratorium w Gdańsku będą skierowane na wspomaganie szkół.

Pomorska kurator oświaty podkreśliła, że samorządy w województwie pomorskim są dobrze przygotowane do reformy edukacji. - Oceniłabym to na piątkę, może nie na szóstkę. Są jeszcze małe problemy. Zrobię spotkanie dla samorządów pod względem prawnym. Po 16 stycznia wyjaśnimy wszelkie pytania - mówi Monika Kończyk.


mmt