Rozmowa kontrolowana

Prowadzi:  quellio_cron

09:01

środa,

28 grudnia 2016

Gdańskie lotnisko szykuje się do dużej inwestycji. Prezes: "Jak będą zgody, to realizacja w 2,5 roku"

- Pierwszy biurowiec koło gdańskiego lotniska może stanąć już za dwa i pół roku - mówi w Radiu Gdańsk prezes gdańskiego portu - Tomasz Kloskowski. W rozmowie z Jackiem Naliwajkiem wymienia też, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku.
W nadchodzącym 2017 roku lotnisko w Gdańsku na inwestycje chce przeznaczyć 40 mln zł. Jak mówi w Rozmowie Kontrolowanej jego prezes, jest to podyktowane wzrastająca liczbą pasażerów.

- Jeszcze 12 grudnia szliśmy na 4 miliony. Teraz przestaliśmy sprawdzać statystyki. Będzie blisko - w jedną albo drugą stronę - mówi Kloskowski i dodaje, że w przyszłym roku ta bariera na pewno zostanie przekroczona. - Będzie 4 mln 300 tys. - ocenia.


PRZY INWESTYCJACH CHODZI O PASAŻERÓW

W rozmowie z Jackiem Naliwajkiem prezes odniósł się do inwestycji, które będą zrealizowane zarówno w, jak i wokół gdańskiego terminala. Podkreśla, że chodzi u usprawnienie obsługi pasażerów. - My dzisiaj pracujemy na dwudziestu uzbrojonych "check-inach". Sześć jest uzbrojonych w sposób gospodarczy. Teraz chcemy uzbroić dodatkowe dwadzieścia, czyli będziemy pracować na czterdziestu. To wpłynie na krótsze kolejki i zwiększy komfort pasażerów - mówi Tomasz Kloskowski.

Jeżeli chodzi o inwestycje poza terminalem, prezes wskazał na rozbudowę parkingów oraz podwyższenie kategorii ILS. Gdańskie lotnisko obecnie ma kategorię drugą, a chce przejść do 3B. - To są jeszcze lepsze warunki przeciwmgielne. Ta inwestycja zależy jednak od Polskiej Agencji żeglugi Powietrznej i Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jeżeli PAŻP zrobi update ILS, to my też będziemy inwestować.

BIUROWCE WOKÓŁ LOTNISKA - WKRÓTCE DECYZJA?

Jakiś czas temu pojawiły się informacje, że gdańskie lotnisko będzie chciało inwestować w biurowce. Na pytanie prowadzącego o ten projekt, Tomasz Kloskowski poinformował, że decyzja prawdopodobnie zapadnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. - Jesteśmy już na końcu prac analitycznych. Chciałbym postawić ten projekt do decyzji korporacyjnych - mówi prezes. - My się uczymy tego biznesu biurowego. Podglądamy tych najlepszych, oni milczą na temat swoich projektów. My też jeszcze pomilczymy. Jest to znaczna inwestycja, rozciągnięta na najbliższe dziesięć lat. Jeżeli będą zgody korporacyjne, to 2,5 roku i będziemy po pierwszym biurowcu - mówi Tomasz Kloskowski.

Posłuchaj całej rozmowy z prezesem lotniska w Gdańsku - Tomaszem Kloskowskim:

mmt