Radio Trendy

Prowadzi: 

11:05

niedziela,

13 stycznia 2019

Kaszubskie wzory kreują wyjątkowe ubrania. O tym mówi "kaszubska modowa influencerka" - Beata Jankowska

Ogólnopolskie media zachwycają się góralskimi stylizacjami Ewy Biłan-Stoch. Swoje ambasadorki kultury regionu mają także Kaszuby. Wśród nich jest Beata Jankowska.


Rùchniôrka albo òchlëca - tak brzmiałyby kaszubskie odpowiedniki słów"szafiarka"i "influencerka". Może zatem lepiej zostańmy przy "kaszubskiej modowej influencerce". Beata Jankowska z Kościerzyny jest społeczniczką, nauczycielką, przewodniczką krajoznawczą, a także wielką pasjonatką mody. W swojej kolekcji ma kilkadziesiąt sukien i sukienek bluzek, t-shirtów, pasków, torebek, szali i biżuterii wykorzystujących etnodizajn, czyli wzory kaszubskiego haftu w nowym wydaniu. Wszystko projektuje sama, a jej pomysły wcielają w życie świetni rękodzielnicy.

 

influenc2

 


- Każda z tych sukni ma swoją historię, niektóre są bardzo cenne ze względu na użyte materiały - skóra, bursztyny, srebro. Moim pierwszym kaszubskim skarbem jest koszula, którą znalazłam w lumpeksie, a potem zleciłam wyszycie jej w kaszubskie wzory. Suknie zamawiałam w związku z ważnymi wydarzeniami - balami karnawałowymi, Zjazdami Kaszubów, urodzinami. Żadnej z nich nie sprzedam. Stanowią pamiątkę dla mnie i dla rodziny - mówi Beata Jankowska.

Beata Jankowska często wrzuca zdjęcia swoich stylizacji na portale społecznościowe które spotykają się z ciepłymi komentarzami i zbierają setki polubień.

 

influenc5