Radio Trendy

Prowadzi: 

12:05

niedziela,

09 grudnia 2018

Boże Narodzenie w XXI wieku. Dużo prezentów, mało przeżyć duchowych

Święta Bożego Narodzenia, tak jak społeczeństwo, przechodzą zmiany. Coraz większą uwagę przywiązujemy do prezentów, a mniej ważne stają się przeżycia duchowe. Polacy coraz częściej decydują się na świąteczne wyjazdy i rezygnują z rodzinnych świąt. Ale to tylko kilka przykładów zmian społecznych.

Jak Polacy spędzają Boże Narodzenie i co zrobić, by czas przygotować był przyjemnością i niekoniecznie generował stres – o tym w audycji Radio Trendy opowiada prof. Monika Mazurek. Zaprasza Ewelina Potocka.

Świąteczne prezenty: 67 proc. domowego budżetu świątecznego Polacy przeznaczają na prezenty dla bliskich, wynika z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.com. Aż 65 proc. Polaków przyznaje także, że święta to stres. Wiąże się on z szerokimi przygotowaniami, spotkaniami z członkami rodziny, których wolimy unikać, z gonitwą za prezentami.

 - Zmienia się struktura prezentów – mówi prof. Monika Mazurek, socjolog i psycholog z Uniwersytetu Gdańskiego. – Dziś chcemy otrzymywać przeżycia – lekcje tańca czy wejściówkę na skok ze spadochronem. Aż 17 proc. społeczeństwa o tym marzy. Kiedyś to było nie do pomyślenia. 40 lat temu marzyliśmy o czymś do ubrania, ewentualnie o łakociach. Teraz prezenty indywidualizujemy. Chcemy podarować chwilę szczęścia i wyjść z poczuciem, że kupujemy coś niesamowitego – opowiada prof. Mazurek.