Radio Trendy

Prowadzi: 

11:30

niedziela,

02 grudnia 2018

Przebieranki czy nowy trend? Cosplay coraz popularniejszy w Polsce

Przebierają się za różne postaci z fikcyjnego świata animacji, filmów czy gier komputerowych. Pasjonaci starają się odwzorować możliwie precyzyjnie wizerunek wybranych bohaterów za pomocą makijażu, fryzury, kostiumu, oraz sposobu poruszania się i mówienia. Na czym polega fenomen cosplay? Jest to zabawa dla dzieci czy poważne hobby dla dorosłych? A może moda, która ma szanse stać się na stałe elementem kultury?

Sama nazwa ''cosplay'' została ukuta przez Japończyka Nobuyuki Takahashiego ponad 20 lat temu w artykule czasopisma "My Anime". Nazwa jest połączeniem angielskich słów ''costume'' i ''play'' sugerując, że cały pomysł polega na przebieraniu się i dobrej zabawie.


W wielu krajach odbywają się konwenty fanów mangi oraz anime, a także festiwale z konkursami na cosplayowe kostiumy. Na wielu z nich biorące udział osoby lub grupy prezentują swoje stroje. Często odgrywają różne scenki, najczęściej wzorowane na sytuacjach z danej im rzeczywistości. Na niektórych konkursach obowiązkowe jest posiadanie stroju uszytego własnymi siłami.

Tajemnicę cosplay zgłębił dla nas Krzysiek Piekło, który specjalnie w tym celu udał się na Gdyński Festiwal Fantastyki Remcon.