Radio Trendy

Prowadzi:  Ewelina Potocka

11:05

niedziela,

25 marca 2018

Kraszanki, malowanki, naklejanki... przed Wielkanocą robimy pisanki

Kraszanki, malowanki, naklejanki, drapanki, rysowanki... W audycji Radio Trendy kłaniamy się tradycji. Tradycji, która nadal jest... trendy. Pisanki. Niezwykłe, kolorowe, niezbędne na świątecznym stole wielkanocnym.

- Pierwsze malowane jajka, które odnaleźli archeolodzy znajdowały się w Persji. Mają 4 tysiące lat. Były to gliniane jajka, szkliwione. Zdobiono je oczywiście inaczej niż współcześnie. W Egipcie najczęściej były to skarabeusze. W Polsce najstarsza pisanka pochodzi z X wieku. Było to jajko zdobione metodą batikową – opowiada Alicja Żarkiewicz z pracowni MAMYWENE.

Robienie pisanek to tradycja stara, ale nadal z wielką chęcią kultywowana w wielu polskich domach. - U nas zawsze robienie pisanek wiąże się z zaangażowaniem rodziny. My jaja dekorujemy stosując wosk. Tej metody nauczyła mnie moja babcia, która z kolei nauczyła się tego od swojej mamy. A pisanki namalowane przez prababcię nadal są u nas w domu – opowiada Maria Anuszkiewicz z Radia Gdańsk.

Jaja to także tradycja obdarowywania najbliższych i przekazywanie pozytywnych emocji.

Jak zdobić pisanki? Którą metodę wybrać? Jak zachęcić dzieci do robienia pisanek? Więcej w audycji Radio Trendy. Zaprasza Ewelina Potocka.

fot. MAMYWENE