Radio Trendy

Prowadzi:  quellio_cron

17:33

niedziela,

25 grudnia 2016

Człowiek kontra święta. Miłość i spokój czy stres i rodzinne kłótnie?

Boże Narodzenie to ulubione święto chrześcijan. W Polsce tradycja Bożego Narodzenia pielęgnowana jest niezwykle silnie, choć zauważa się coraz większe odstępstwa od zwyczajów, które jeszcze tak wiernie przestrzegane były przez pokolenie naszych babć. Polak i Boże Narodzenie. To temat pełen sprzeczności.
- Jeśli od dzieciństwa wychowujemy się w silnej tradycji, to bardzo jej chcemy przestrzegać. To naturalne. Z drugiej strony nie da się ukryć, że idziemy z duchem czasu. Choćby pod względem kulinariów - mówi psycholog społeczny prof. Hanna Brycz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Według statystyk LOT Travel aż 47 proc. Polaków wyjedzie w tym roku na święta. To dużo, a ten odsetek z roku na rok jest coraz większy. - Mamy tutaj różne grupy. Najwięcej z pewnością jest osób, które na święta wyjeżdżają do rodziny. Część osób wyjeżdża, bo święta chce spędzić inaczej i nie ma siły na przygotowanie świąt. W tej grupie są też osoby, których dzieci mieszkają za granicą i w tym roku się nie spotykają. Osoby tego typu wychodzą z założenia, że nie ma sensu przygotowywać świąt tylko dla dwojga i wolą wyjechać. Dlatego te wolne dni wykorzystują jako urlop. Jeszcze inna część wyjeżdża, bo tegoroczne święta mogą wiązać się z traumą. Tak dzieje się, gdy w ciągu roku odszedł ważny członek rodziny. Święta nigdy już nie będą takie same dlatego, by odgonić myśli, po prostu takie osoby wyjeżdżają – mówi prof. Brycz.

O tym, dlaczego święta dla wielu są dużym stresem oraz co powinniśmy zrobić, by spędzić je w radosnej i serdecznej atmosferze, już teraz w Radio Trendy.