Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

13:20

poniedziałek,

03 września 2018

Niedobrze jest polować? Czy dobrze jest hodować? Audycja o cyraneczce i strzelaniu do kaczek

Na cyranki w Polsce nie można polować. Za to mniejsza od niej cyraneczka ma pecha, w połowie sierpnia rozpoczął się sezon łowiecki na te ptaki. Cyraneczka - najmniejsza polska lęgowa kaczka jest bohaterką kolejnej odsłony Ptasiego Radia Gdańsk.
Cyraneczka jest pretekstem do rozmowy o polowaniu na ptaki. Piotr Kamont jest przeciwnikiem polowań na ptaki. Opowiada o akcji "Niech żyją!". Koalicja 30 organizacji, w tym Ptaki Polskie, której prezesem jest Piotr, walczy o to żeby wprowadzić zakaz strzelania do ptaków przynajmniej przez najbliższe 5 lat. Z rozmów ze znajomymi myśliwymi przeprowadzonymi przez Ewelinę Sobańską wynika, że na ptaki już mało kto poluje. Jeśli już się strzela, to jest to polowanie na kaczki krzyżówki i gęsi.

Wróbla Staw
Ewelina Sobańska i piotr Kamont nad Stawem Wróbla w Gdańsku. Fot.Włodek Raszkiwicz

Na liście gatunków łownych w Polsce wciąż pozostaje 13 ptaków. Ewelina jest zdania, że lista powinna być zdecydowanie skrócona. Piotr stanowczo proponuje całkowity zakaz strzelania i zamianę polowań na bezkrwawe łowy z aparatem fotograficznym. Powstaje jednak dylemat. Czy można jeść mięso i jednocześnie być przeciwko pozyskiwaniu mięsa? To co jemy, kupujemy w hipermarketach, najczęściej mięso pochodzi z hodowli przemysłowych. Los zwierząt z przemysłowej hodowli jest opłakany. Myślistwo jest złe? Hodowla jest niehumanitarna? Czy jakieś rozwiązanie tego dylematu?

Ptasiego Radia Gdańsk można słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 13.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl Włodzimierz Raszkiewicz  w.raszkiewicz@radiogdansk.pl

Włodzimierz Raszkiewicz