Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

14:20

poniedziałek,

10 lipca 2017

Irlandzka wycieczka na morskie papugi Mirosławy i Mirosława Wantoch - Rekowskich

W Ptasim Radio Gdańsk rzecz o pływających po morzu papugach, są takie, a do tego na lądzie mieszkają w norach. Niezwykle kolorowe "morskie papugi" czyli maskonury zobaczyć można wybierając się na ptasią zagraniczną wycieczkę. Dziś o takiej wyprawie do Irlandii opowiedzieli Mirosława i Mirosław Wantoch - Rekowscy.

Celem wyprawy były fotograficzne bezkrwawe łowy. Poniżej zdjęcia Mirosławy Wantoch - Rekowskiej. Fotografie można też zobaczyć na otwartym profilu FB autorki. KLIKNIJ TUTAJ

Na naszej stronie zamieszczamy kilka fotografii rozpoczynając od ostrygojada. Pani Mirosława napisała o tym następująco: "Jest w Irlandii wyspa ptasia na której człowiek czuje się jak w innym świecie . Ilość ptaków które tam przebywają w koloniach robi ogromne wrażenie. Na wyspie przywitał nas ostrygojad. Możliwość fotografowania z takiej odległości, to sama przyjemność"
ostrygojad fot Mirosława Wantoch Rekowska
Ostrygojad Fot. Mirosława Wantoch-Rekowska

Na kolejnym zdjęciu (poniżej) przywiezionym z Irlandii jest fulmar. To również ptaki, które można tam fotografować dosłownie na wyciągnięcie ręki. "Fulmar wygląda jak mewa, choć z innym dziobem. Jest z rodziny rurkonosych . Gniazduje na półach skalnych nadmorskich klifów lub w norach na niedostępnych stokach, czasami na budynkach. Pisklak potrafi opluć napastnika oleistym sokiem żołądkowym."
fulmar fot Mirosława Wantoch Rekowska
Fulmar Fot. Mirosława Wantoch Rekowska.

Kolejne fotograficzne trofeum to alki. "Alki to gatunek który najczęściej pojawia się u polskich wybrzeży , jednak woli głębsze wody."

alki fot Mirosława Wantoch Rekowska
Alki Fot. Mirosława Wantoch - Rekowska.

Tematem przewonim audycji z Mirosławą i Mirosławem Wantoch - Rekowskimi były maskonury. Ptaki, nazywane czasami papugami morskimi, należą do rodziny alk. Ciekawostką jest, że maskonury zakładają gniazda w norach mierzących nawet do 2 metrów długości. Jamy kopią przy popmocy nóg i dzioba. Trzy lata - tyle czasu spędzają na wodzie młode maskonury. Ptaki zanim osiągną dojrzałość płciową żyją wyłącznie na morzu i przez pierwsze trzy lata życia nie wracają na ląd. A kiedy już wrócą, by złożyć jedno jajo w wykopanej jamie, stanowią cel polowań turystów, którzy chcą z bliska zobaczyć i sfotografować te "ptaki cudaki". Maskonury są symbolem Islandii, ale do Irlandii też można się na nie wybrać.
maskonur 1maskonur 2maskonur 3maskonur 5maskonur 6
Maskonury Fot. Mirosława Wantoch - Rekowska.

Jako PS do całości dodajemy jeszcze zdjęcie palm rosnących w Irlandii o czym w audycji mówi Mirosław Wantoch - Rekowski.
palmy w Irlandii
Fot. Mirosław Wantoch - Rekowski.
Włodzimierz Raszkiewicz