Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

17:35

poniedziałek,

09 stycznia 2017

Żółto-zielone wróble przylatują czasmi do karmników. Co to może być?

Jeśli do Waszego karmnika przyleci ptak podobny wielkością do wróbla, tylko będzie w odcieniach żółci, oliwki, zieleni, jest duże prawdopodobieństwo, że macie do czynienia z dzwońcem.
Dzwońce są rzeczywiście ptakami wielkości wróbla. Oliwkowo-zielone na wierzchu ciała, a zielono-żółte na spodzie. Samice różnią się od samców i mają w upierzeniu więcej szarości niż żółci na brzuchu. Jest to jednak na żywo dość trudno rozróżnialne.  

dzwoniec 1 fot ewelina sobańska
Dzwoniec. Fot. Ewelina Sobańska

Dzwońce chętnie przylatują do karmników dużą grupą. Poza okresem lęgowym prowadzą stadne życie. Trzymają się gęstych krzewów i koron drzew Można je spotkać w parkach. My nagrywaliśmy audycję w Parku w Oliwie.

Posłuchaj audycji:


kruk fot Ewelina Sobańska
W programie usłyszeć też można o kruku wyjadającym z miski kocią karmę. Zauważyła go Ewelina Sobańska i podzieliła się obserwacją ptaka, który nie tylko jadł, ale też bawił się "zastawą".

UWAGA!!! Za dwa tygodnie planujemy zimową wycieczkę na ptaki z ekipą Ptasiego Radia Gdańsk. Z wszystkimi chętnymi spotkamy się w niedzielę 22 stycznia 2017 o godzinie 9.00 przed głównym wejściem do Parku w Oliwie. Informację potwierdzimy w audycji za tydzień.

logo ptaki i wfośKto rano wstaje temu ptak nadaje :) To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Włodzimierz Raszkiewicz