Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

23:37

poniedziałek,

19 grudnia 2016

Takie kolorowe ptaki mieszkają przy Grunwaldziej w Oliwie

Zimorodek to najprawdopodobniej najpiękniejszy z polskich ptaków. O dziwo można go spotkać w wielkim mieście. Zimorodki są w okolicach stawu znajdującego się przy głównym ciągu komunikacyjnym Gdańska, u zbiegu ulicy Grunwaldzkiej i Pomorskiej. Tam też nagrywaliśmy kolejny odcinek audycji. Zimorodka nie zobaczyliśmy, ale ptaki są tam na pewno, niewidoczne odzywały się dwa razy.
Obecność zimorodków najlepiej stwierdzić po głosie sugeruje Ewelina Sobańska. Będąc nad wodą najpierw wsłuchujemy się w dźwięki otoczenia, a potem kierujemy wzrok w stronę z której dobiega głos ptaka. To małe ptaki i trzeba mieć dużo szczęścia żeby je po prostu wypatrzeć bez posiłkowania się odgłosami, które wydają rozpoczynając lot. Jak mówi Piotr Kamont latają dość niewyszukanie, po prostu kiepsko fruwają przemieszczając się jak strzała po prostej. Za to polowanie w wydaniu zimorodka to już finezja. Ptaki odżywiają się rybami, na które zasadzają się na nadwodnych gałęziach. Zimorodki wparują się w toń wody, gdy wypatrzą zdobycz, ostro pikują dając nura w wodzie. To wymaga wielkiego refleksu i precyzji. Ryby, na które polują zimorodki, to drobnica, sam ptak jest przecież maleństwem osiągającym 40 g wagi.

zimorodek 8
Zimorodek złapany przez obrączkarzy przy potoku w Dolinie Radości w Oliwie. Fot.W.Raszkiewicz

Ciekawe jest też to, że zimorodki muszą codziennie zjeść porcję ryb wynoszącą ponad połowę wagi ciała ptaka. Ryby to pokarm raczej lekkostrawny i mało energetyczny, dlatego ptak potrzebuje sporej ilości pokarmu. Najtrudniejszy okres dla zimorodków to ostra zima. Wystarczy, że zbiornik przy którym żeruje zimorodek nagle zamarznie i ptak jest w wielkim kłopocie. Zimorodki właściwie muszą ciągle polować i szukanie nowego miejsca, dogodnego do połowów, często kończy się śmiercią ptaka.

Zimorodki, ptaki które przez swoją kolorystykę, kojarzą się raczej z egzotycznym lasem tropikalnym niż polskimi rzeczkami i stawami, mieszkają w norach wydrążonych na skarpach zbiorników wodnych. Ich nory osiągają długość do jednego metra i kończą się komorą lęgową.

Posłuchaj audycji o zimorodkach:


Poniżej przedstawiamy zdjęcia zimorodków, które otrzymaliśmy od członków Trójmiejskiej Grupy OTOP.

zimorodek fot Małgorzata Spierzak
To zimowy zimorodek "złapany" nad stawem przy ul Grunwaldzkiej przez Małgorzatę Spierzak. "Daleko jak na mój obiektyw, a jeszcze w emocjach, zdjęcie robione trzęsącą się ręką, przysiadł na chwilę i frrrru..... poleciał dalej, nie dał nasycić oczu... Naszym zdaniem wyszedł artystyczny portret, bardzo udany.  

zimorodek 1 fot Mirosława Wantoch Rekowska
"Miałam to szczęscie że oglądałam "zimka" z bliska. "Napasłam" oczy i kartę aparatu." - Napisała Mirosława Wantoch Rekowska od której otrzymalismy serię ptasich portretów. Powyżej przedstawiamy jeden z nich.

zimorodek 1 fot Małgorzata Spierzak
To kolejny zimorodek na zdjęciu Małgorzaty Spierzak. "Błękitna strzała" przeleciała nad stawem w parku Reagana....

zimorodek fot Magda Lipka
Zimorodki polują na ryby z zasiadki. W tym wypadku odnosimy wrażenie, że to autorka zdjęcia "polowała" na ptaka z zasiadki :) Fot. Magda Lipka

zimorodek fot Mirosława Wantich Rekowska
Mała rybka, ale jest. Fot Mirosława Wantoch Rekowska.

zimorodek fot Dariusz Tarnawski
Uwaga!!! Zimorodek na pokładzie. Tytuł zdjęcia mówi wszystko. Fot. Dariusz Tarnawski.
 

logo ptaki i wfośKto rano wstaje temu ptak nadaje :) To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Włodzimierz Raszkiewicz