Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

21:49

poniedziałek,

21 listopada 2016

Pingwiny są na Bałtyku!!! Nasi ornitolodzy zapewniają, że to może być prawda

Pingwinami północy nazywane są alki. Ptaki z tej rodziny co prawda latają, ale na lądzie przybierają często "pingwinią" postawę. Stoją wyprostowane, a ich masywne ciało przypomina sylwetkę małego pingwina.

Alka zwyczajnaAlki, chociaż lęgną się na skalistych wybrzeżach zimnych wód północy, można spotkać nad Bałtykiem. Ptaki z tej rodziny są jednak u nas ornitologicznym rarytasem. Trzymają się otwartego morza z daleka od brzegu. Najlepiej obserwować je wybierając się w rejs. W Gdańsku organizowane są takie rejsy na ptaki. LINK TUTAJNa zdjęciu po lewej alka zwyczajna. Prawda, że sylwetka ptaka przypomina pingwina. 

alka fot Mateusz Ściborski
Tak wygląda "pingwin" w locie napisał autor zdjęcia tutaj prezentowanego Mateusz Ściborski. Magdalena Hadwiczak informuje, że żeby było ciekawie, nazwa pingwin pochodzi podobno z języka walijskiego, w którym pen gwyn oznaczało białą głowę. Nazwy tej używano do opisu wymarłej już alki olbrzymiej. Więc to pingwiny nazywają się jak alki. Dziękujemy za nawiązanie do audycji w której jest oczywiście mowa o wymarłych alkach olbrzymich. Przyznać trzeba, że one najbardziej przypominały wyglądem pingwiny.  

alka fot Mirosława Wantoch Rekowskaalki 2 fot Mirosława Wantoch Rekowska
Całą kolekcję zdjęć zrobionych w czasie rejsu po Zatoce Gdańskiej i w miejscu gniazdowania ptaków (bliżej nieokreślona wyspa) podrzuciła nam Mirosława Wantoch-Rekowska. Naprawdę miło popatrzeć. Dwie wybrane fotografie Pani Mirosławy zamieszczamy powyżej.

Ewelina i Piotr w BrzeźnieAudycję nagrywaliśmy w Brzeźnie gdzie na zapleczu portowej strefy wolnocłowej tworzona jest nowa trasa spacerowa. A może to już Nowy Port?

logo ptaki i wfośKto rano wstaje temu ptak nadaje :) To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.