Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

00:00

poniedziałek,

14 listopada 2016

Sowa uszatka ma fałszywe uszy, a my często fałszywe wyobrażenie o sowach

Tym razem Ewelina Sobańska pohukuje, jakby dmuchała w pustą butelkę. Naśladuje tym samym głos samca sowy uszatki. Wybierając się jesienią do parku, uszatek raczej nie usłyszymy, sowy odzywają się w okresie godowym, ale można mieć szczęście i zobaczyć je siedzące po kilka sztuk na jednym drzewie - mówi Piotr Kamont.
Wybierając się na nagranie do parku przy Politechnice Gdańskiej przylegającym do ruchliwej Alei Zwycięstwa raczej nie liczyliśmy na spotkanie z sowami oko w oko, chcieliśmy wczuć się w aurę otaczającą te ptaki.

Sowy w powszechnej świadomości wydają się być wielkimi ptakami. Tymczasem uszatki nie są większe od dużego gołębia - opowiada Piotr. Za to siła z jaką spadają na zdobycz jest ogromna. Sowy polują na myszy i norniki, ale gdyby ofiara uszatki była wielkości człowieka, to ptak spadł by na nią z siłą porównywalną do 12 tonowego spadającego ciężaru.

Charakterystyczne "uszy" umiejscowione na głowie uszatki nie są właściwymi uszami i nie są związane ze słuchem. To ruchome kępki piór. W czasie lotu i gdy ptak jest spokojny, są położone. Od nich wzięła się nazwa - sowa uszatka. Niektórzy ornitolodzy uważają, że przy ich pomocy uszatki mogą się komunikować. Właściwe uszy są ulokowane poniżej oczu ptaka. Pomarańczowo-czerwone oczy świadczą o tym, że to sowy aktywne w nocy. Polują głównie o zmierzchu i świcie. W dzień uszatka siedzi ukryta, stara się upodobnić do konarów drzewa.

Posłuchaj audycji o uszatkach:


Na zakończenie zamieszczamy małe fotograficzne uzupełnienie do zeszłotygodniowej audycji. Magda Lipka informuje, że rzeczywiście łabędzie krzykliwe można spotkać w Mikoszewie. Na dowód dołącza poniższe zdjęcie. Dziękujemy.
krzykliwy fot Magda Lipka 

logo ptaki i wfośKto rano wstaje temu ptak nadaje :) To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.