Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

15:11

poniedziałek,

17 października 2016

Sierpówka czyli spotkanie z Eweliną i Piotrem, parą gruchającą jak gołąbki

Sierpówka to gołąb, który nie tak dawno przywędrował do nas z Turcji. W latach czterdziestych ubiegłego wieku synogarlica turecka, to inna nazwa ptaka, pojawiła się na terenie naszego kraju i jednocześnie zaczęła opanowywać całą Europę. Gołębia łatwo rozpoznać po charakterystycznej sierpowatej obwódce na karku.
sierpówka fot IrukaAudycję nagrywaliśmy tym razem w dwóch miejscach. Z Eweliną Sobańską sierpówek szukaliśmy na terenie Parku w Oliwie. Wyjątkowo trafiliśmy na moment gdy gołębi w parku nie było. Za to z "gruchającymi jak gołąbki" skojarzył nam się obrazek pary robiącej sobie zdjęcia. Ewelina i Piotr właśnie mieli fotograficzną sesję ciążową. Pozdrawiamy i pozwoliliśmy sobie żeby Wasze zdjęcie otwierało post.

Piotr Kamont donosi za to z ulicy Długiej, że sierpówki mają się tam dobrze i wspólnie z gołębiami miejskimi korzystają z darmowej stołówki prowadzonej pod Neptunem przez turystów.


UWAGA!!!! NIE IDZIEMY NA NIEDZIELNĄ WYCIECZKĘ DO GÓREK ZACHODNICH. ZE WZGLĘDU NA NIESPRZYJAJĄCĄ AURĘ POSTANOWILIŚMY PRZENIEŚĆ PLANOWANĄ WYCIECZKĘ NA INNY TERMIN. TEREN PO KTÓRYM MIELIŚMY CHODZIĆ JEST BARDZO PODMOKŁY I MOŻLIWOŚĆ OPADÓW TEŻ WCHODZI W RACHUBĘ. O KOLEJNYM TERMINIE POINFORMUJEMY PAŃSTWA W AUDYCJACH I INTERNECIE.

zdjęcie Andrzeja Młodawskiego
Bardzo ciekawą korespondencję prowadziliśmy w minionym tygodniu z Andrzejem Młodawskim. Pan Andrzej przysłał nam zdjęcia kopciuszka opisując je następująco. "Podsyłam dwa zdjęcia zrobione na działkach ogrodowych. Wydaje mi się, po wysłuchaniu audycji, że „złapałem” kopciuszka w dość nietypowym dla niego miejscu, wśród drzew w budce lęgowej. Jedno zdjęcie udało się zrobić z muchą w dziubku, co wskazuje, że w domku jest potomstwo do wykarmienia. Czy mam rację?"

Zdjęcia genialne. Dziękujemy ale niestety musieliśmy odpisać, że to inny ptak. " Nie jest to jednak kopciuszek, a jego bliska kuzynka pleszka. Oba gatunki są do siebie podobne (charakterystyczny rdzawy ogon, czarna „twarz”).  Kopciuszek, jest „ciemniejszy” od pleszki. Ma czarną pierś, brzuch, głowę i ciemniejsze plecy. Pleszka ma pierś rdzawą, brzuch biały i charakterystyczną białą kreskę na czole. Oba gatunki gnieżdżą się w dziuplach, szczelinach i „dziurach” w budynkach. Chętnie zajmują również budki lęgowe zarówno tradycyjne (takie jak na zdjęciu), jak i tzw. półotwarte, czyli budki z dużym otworem wlotowym. Pana obserwacja jest prawidłowa. Pokarm w dziobie świadczy o tym, że w budce czekają młode do wykarmienia." Bardzo dziękujemy pozostając pod wrażeniem zdjęć.

Dziękujemy też za zdjęcia sierpówek przysłane przez naszego słuchacza z Gdyni. "W radio słucham audycji o sierpówkach a za oknem właśnie chodzi para tych ptaków. Załączam kilka zdjęć do ewentualnego wykorzystania. Może Pan z nich coś wybierze? Data zrobienia zdjęć: 17.10.2016, g. 14:43."
sierpówka 3sierpówka 4-001

logo ptaki i wfośKto rano wstaje temu ptak nadaje :) To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Włodzimierz Raszkiewicz