Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi:  Super User

19:16

poniedziałek,

10 października 2016

Większy złodziej od sroki, ten ptak kradnie frytki, naleśniki, parówki

Sroka ma w Polsce opinię złodziejki. Czy może być większa złodziejka od sroki? Na taką reputację zasługuje orzechówka. Te ptaki słyną z kradzieży naleśników i parówek turystom nad Morskim Okiem. Wystarczy tylko na chwilę odwrócić głowę od stolika, a jedzenie odfruwa razem z orzechówką.
Orzechówki nad Morskim Okiem można karmić ciastkami z ręki. Przyrodnicy trochę się oburzają na takie zachowania turystów, którzy przyzwyczajają zwierzęta do darmowego poczęstunku, potem mają pretensje do podkradających jedzenie z talerzy orzechówek. Ornitologom chodzi jednak o coś innego. Orzechówki przyczyniają się do rozsiewania limb. Nasiona limby to jeden z przysmaków tych ptaków. Orzechówki robią zapasy na zimę zakopując duże ilości nasion. Czy będa chciały to robić mając darmową stołówkę w barze turystycznym.

orzechówka

Ozrechówka to m ieszkaniec lasów iglastych. Fot. Margaux

Orzechówki to na Pomorzu mało znane ptaki. Ich tereny zamieszkania w Polsce to góry oraz Podlasie, Warmia i Mazury. Brązowe, biało nakrapiane ptaki najbardziej znane są z obszarów syberyjskich, gdzie występują masowo. Tamtejszy przysmak orzechówek to nasiona sosny syberyjskiej. Uważa się, że jedna orzechówka potrafi zgromadzić na zimę nawet 50 kilogramów pożywienia. Jak ptaki zimą pod grubą warstwą śniegu odnajdują kryjówki z nasionami to ich słodka tajemnica. Podobno udaje im się to w 80 procentach.

Posłuchaj audycji o orzechówkach:

Zapraszamy na kolejną wycieczkę z Ptasim Radiem Gdańsk. Eskapadę poprowadzi Piotr Kamont. Odwiedzimy jego ulubione miejsce Zielone Łąki w Górkach Zachodnich. Spotykamy się w niedzielę 23 października przy pętli autobusowej linii 111 w Górkach Zachodnich o godzinie 9.15. Na miejsce można dostać się autobusem 111 odjeżdżającym sprzed Dworca Głównego PKP w Gdańsku o godzinie 8:44. Będziemy czekali na przyjazd tego autobusu do Górek. Wycieczka potrwa około 2 godzin, a Piotr radzi zabrać z sobą kalosze bo będziemy chodzi po podmokłym terenie.


logo ptaki i wfośKto rano wstaje temu ptak nadaje :) To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.