Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

13:10

poniedziałek,

22 lutego 2021

Rozprawiamy o ptakach, robakach i czyszczeniu budek lęgowych

Zgodnie z polskim prawem, od połowy października do końca lutego, można czyścić budki lęgowe. - Nie tylko można, ale nawet trzeba - mówią Ewelina Sobańska i Piotr Kamont. Ekipa Ptasiego Radia Gdańsk każdego roku czyści budki umiejscowione pod siedzibą rozgłośni. Na terenie radia mamy cztery budki, w dwóch z nich znaleźliśmy gniazda, niestety z jajkami bogatek, to oznacza że nie było sukcesu lęgowego. W audycji staramy się dociec, dlaczego tak się stało.

Przyznać należy, że nagrywając audycję, odnieśliśmy wrażenie, że ktoś nam jedną z budek zawieszonych na drzewach przy rozgłośni ukradł. Mieliśmy wrażenie, że rok temu budek było więcej. Dopiero po audycji przypomnieliśmy sobie, że nie mamy do czynienia ze złodziejami ptasich domków, tylko dwa lata temu część z nich (było ich więcej) przenieśliśmy do pobliskiego parku. Rachunki nam się po prostu pomyliły. Swoja drogą ciekawe jak nie mylą się rachunki w mieście. W gdańskich parkach jest zawieszonych około 1300 budek. Żeby je wyczyścić i o wszystkich miejscach nie zapomnieć, to dopiero jest robota.
budki czyścimy 1

W Ptasim Radio Gdańsk opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Audycji można słuchać w poniedziałki po godzinie 13.00. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu:
Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl
Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl
Włodzimierz Raszkiewicz  w.raszkiewicz@radiogdansk.pl