Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

13:00

poniedziałek,

18 stycznia 2021

Przyleciała do nas zimą, tak jak do ciepłych krajów lecą inne ptaki, rzecz o sowie jarzębatej

Sowa jarzębata pojawiła się w okolicach Olsztyna. Taka wiadomość zelektryzowała świat ornitologów amatorów. Rzeczywiście to obserwacja, którą można zakwalifikować do kategorii "rarytas". Sowy zamieszkujące tundrę i lasy północy rzadko zalatują do Polski. Robią to tylko wtedy, gdy zima w ich ojczyźnie jest wyjątkowo sroga lub gdy po prostu brakuje gryzoni.

ptsie radio zimąFot.Borys Becker

W Polsce akurat spadł śnieg, termometry pokazują nawet minus 20 stopni, a tu sowa jarzębata przylatuje do nas jak do jakiegoś ciepłego kraju. To może budzić zdziwienie. Rzeczywiście w Polsce można ją zobaczyć tylko zimą i tylko gdy w jej północnej ojczyźnie zima okazała się jeszcze sroższa niż zwykle, bądź gdy na Dalekiej Północy nastąpiło załamanie populacji gryzoni i trudno o pokarm. To rzeczywiście rarytas w całym kraju w XX w.  obserwowana była zaledwie 50 razy.

Taki śnieg i mróz, jaki pojawił się obecnie, sowie jarzębatej specjalnie nie przeszkadza. Gatunek ten ma doskonały słuch, to umożliwia jej zlokalizowanie i wydobycie gryzonia nawet spod 30-centymetrowej warstwy śniegu.


Włodzimierz Raszkiewicz