Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

13:00

poniedziałek,

04 stycznia 2021

Gdzie ten karmnik i co do karmnika

- Mam karmnik, nie jest używany od 3 lat, porządna konstrukcja wykonana przez niewidomego spod Malborka - Ireneusza Pełkę, pora na postawienie karmnika - opowiada Włodek Raszkiewicz. Ewelina i Piotr Podpowiadają naszemu dziennikarzowi i słuchaczom jak powinien być umiejscowiony karmnik i jakie ptasie frykasy do niego włożyć.

- Żyję tak nieregularnie, że w moim przypadku jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest karmnik automatyczny. Ptaki trzeba przecież dokarmiać regularnie. W tym roku jest nieco inaczej, na ogrodzie może stanąć też karmnik tradycyjny, pandemia spowodowała, że dużą cześć pracy wykonuję w domu. Praca zdalna pozwala na prawidłowe zadbanie o ptasią stołówkę - mówi Włodek.

dokarmianie1
Fot.RG
Ustawiając karmnik należy pamiętać o trzech najważniejszych zasadach. Konstrukcja nie może stać przy szybach od których odbijają się drzewa i niebo. Ptaki, w razie ucieczki przed drapieżnikami, w popłochu mogą rozbić się o szyby. Kolejna ważna rzecz to właśnie drapieżniki. Karmnik nie może stać na otwartej przestrzeni, na przykład na środku trawnika. Stołówkę najlepiej umieścić w pobliżu krzaków, tak żeby wróble, mazurki i sikory miały możliwość szybkiej ucieczki przed krogulcem i innymi fruwającymi drapieżnikami. kolejne niebezpieczeństwo to koty. Dobrze jest umiejscowić tak karmnik, żeby nie stał się miejscem łatwego polowania kotów na ptaki.

dokarmianie3
Blok "smalcowy" od Jurka. Fot.RG

W trzeciej części audycji mówimy co wsypać do karmnika. Standard to oczywiście niełuskany słonecznik i płatki owsiane, ale można się też pokusić o zrobienie prawdziwych bomb energetycznych. Kostkę, wielkości sporego chleba foremkowego, takiej mieszanki Włodek dostał od Jurka, partnera Eweliny. Skład jest prosty smalec i różnorodne ziarna. Smalec rozpuszczamy w naczyniu wstawionym do piekarnika rozgrzanego do 90 stopni. Następnie do rozpuszczonego tłuszczu dodajemy dowolne ziarna. Po zastygnięciu takiego energetycznego bloku oblewamy ścianki naczynia gorącą wodą, żeby łatwo wyszedł z formy. Pajdy takiego przysmaku można po prostu włożyć do karmnika, będzie tak samo dobry jak kupione w sklepie tłuszczowe kule. Lepiej żebyśmy nie wieszali naszej smalcowej mieszanki w plastikowych siatkach. Ptaki potrafią się zaplątać się w oczka siatki.


W Ptasim Radio Gdańsk opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Audycji można słuchać w poniedziałki po godzinie 13.00. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu:
Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl
Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl
Włodzimierz Raszkiewicz  w.raszkiewicz@radiogdansk.pl


Włodzimierz Raszkiewicz