Ptasie Radio Gdańsk

Prowadzi: 

13:10

poniedziałek,

02 grudnia 2019

Co robi w nocy ekipa Ptasiego Radia? Chodzą z drabiną po parku i czyszczą budki

W tej audycji przypominamy, że późna jesień i zima to czas czyszczenia ptasich budek. Zgodnie z prawem można to robić od połowy października do końca lutego. Ekipa Ptasiego Radia Gdańsk czyściła budki zawieszone w lutym tego roku w Parku Uphagena, znajdującym się nieopodal siedziby rozgłośni. Spotkaliśmy się późnym wieczorem , gdyż rozliczne zajęcia, jak zwykle, nie pozwalają na nagrywanie audycji w ciągu dnia.

Wyczyściliśmy nasze radiowe trzy budki. W pierwszej zastaliśmy gniazdo wysokie "po sufit". Materiału na gniazdo było tak dużo, że myśleliśmy nawet, że ta budka nie czyszczona wisi tu od dwóch lat. Nie prawda, domki wieszaliśmy w lutym tego roku. Widocznie były tam przynajmniej dwa lęgi i dwie pary budowały gniazda jedno na drugim. W drugiej budce zastaliśmy standardowe gniazdo o grubości około 10 centymetrów. Najciekawiej było w trzecim domku. Tu nie doszło do sukcesu lęgowego. W gnieździe były porzucone jajka dwóch gatunków ptaków, najprawdopodobniej bogatki i mazurka.

ptasie budki1
Tak wylądało gniazdo w trzeciej budce. Fot.RG

W Ptasim Radio Gdańsk opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Audycji można słuchać w poniedziałki po godzinie 13.00. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu:
Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl
Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl
Włodzimierz Raszkiewicz  w.raszkiewicz@radiogdansk.plWłodzimierz Raszkiewicz