Psie porady w RG

Prowadzi: 

11:10

wtorek,

14 marca 2017

Demony szybkości, czyli harde charty

Mówi się o nich psia arystokracja, ze względu na to, że były ulubioną rasą królów i dam dworu. Chociaż Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna wyróżnia trzynaście ras chartów, bohaterami audycji były - chart włoski, whippet i wilczarz irlandzki. Te niezwykłe psy potrafią się rozpędzić nawet do 60 km/h.
Charty pojawiły się już w epoce brązu, to jedna z najstarszych ras towarzyszących człowiekowi. Niegdyś te psy zamieszkiwały dwory i rozległe posiadłości, czy dzisiaj na charta może sobie pozwolić mieszkaniec bloku?

KOMPAKTOWY CHARCIK WŁOSKI
Charcik włoski to najmniejszy z rodziny chartów i jego gabaryty nie powinny być przeszkodą w mieszkaniu o małym metrażu, ale należy pamiętać, że jak każdy chart, musi mieć odpowiednią ilość ruchu.
Warto pamiętać, że choć niewielkie, te zwierzęta mają bardzo silny instynkt myśliwski i uwielbiają pogoń za zdobyczą.

- Zwłaszcza, jeżeli posiadamy więcej niż jednego charta, ten zmysł tym bardziej się rozbudza – tłumaczy Agnieszka Kępka, międzynarodowy sędzia kynologiczny i behawiorysta.

Należy pamiętać o tym podczas spaceru, większość psów nie jest w stanie dogonić np. zająca – dla tej szybkonogiej rasy, nie stanowi to problemu i mogą skrzywdzić zwierzę.

-  Podczas polowania potrafią się odizolować od właściciela i udają, że go nie słyszą. To siła wyższa – mówi Agnieszka Kępka – jednak zawsze wracają, nawet jeżeli to trwa kilka godzin – dodaje.

Charciki włoskie to niewymagająca rasa, pomimo tego, że był to pies użytkowy, myśliwski – dzisiaj z powodzeniem może być psem rodzinnym. Charakteryzują się bardzo silną osobowością i odwagą, która bardzo często przekracza jego fizyczne możliwości.

- Wygląda jakby ciągle mu było zimno, a to jest nieprawda. Ma bardzo cienką skórę, więc zimą można mu zakładać ubranka – tłumaczy ekspertka.

WYŚCIGOWY WHIPPET

- Wyścigi i gonienie za zwierzyną mają we krwi, jednak jeżeli się odpowiednio wybiegają, w domu są cudne – tłumaczy behawiorystka – whippet niesamowicie jest oddany rodzinie – dodaje.

Uwielbiają wspólne zabawy i ćwiczenia na świeżym powietrzu. Chętnie wychowują się też stadnie, czyli można w domu mieć więcej, niż jednego whippeta.

WYMAGAJĄCY WILCZARZ

- Właściwe wychowanie wilczarza jest bardzo czasochłonne i pracochłonne. Potrzebuje dużo przestrzeni w domu i ogrodzie oraz długich spacerów.  – przestrzega Agnieszka Kępka.

Ta rasa nie potrzebuje biegać, tak jak inne charty, ale wymaga dużo chodzenia. Może towarzyszyć zarówno pieszemu, rowerzyście jak i osobie na koniu.